فعالیت اینترنت ماهواره ای در کشور منوط به رعایت قوانین سرزمینی است


عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز (26 بهمن) هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد. وی در بخشی از سخنان خود توضیحاتی را در خصوص موضوع فعالیت استارلینک در ایران ارائه کرد.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه استارلینک تا زمانی که قوانین و مقررات بین المللی را رعایت کند می تواند در ایران فعالیت کند، گفت: از بهره برداری از سامانه های ماهواره ای به شرط رعایت قوانین بین المللی استقبال می کنیم.

وی درباره ماهیت این قوانین نیز توضیح داد: بر اساس قوانین مصوب اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) هر اپراتور ماهواره ای که بخواهد در کشوری فعالیت کند باید قوانین سرزمینی (حق فرود) آن کشور را رعایت کند.

به گفته زارع پور، وزارت ارتباطات ضوابط سرزمینی کشور را ابلاغ کرده است: «این ضوابط سرزمینی را که مصوبه قانونی کمیسیون تنظیم مقررات است، رسماً به آنها ابلاغ کرده ایم، گفته ایم اگر قوانین را رعایت کنید، استقبال می کنیم. و ما منتظر پاسخ آنها هستیم.»

همچنین وزیر ارتباطات در سخنان امروز خود از فعال شدن امکان جدیدی برای کاربران اپراتورهای تلفن همراه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: به زودی امکان تماس تصویری بدون نصب نرم افزار بر روی اپراتورهای تلفن همراه راه اندازی می شود. وی همچنین قول داد که جزئیات این امکان جدید در آینده منتشر شود.