فضانورد اماراتی ماموریت خدمه 6 اسپیس ایکس ماه رمضان را در فضا می گذراند.


یک فضانورد مسلمان در مأموریت Crew 6 اسپیس ایکس ممکن است در طول اقامت خود در فضا سعی کند روزه بگیرد. سلطان النیادی او می گوید که به عنوان یک مسافر اجازه دارد در طول سفر 6 ماهه خود به ایستگاه فضایی بین المللی غذای عادی بخورد. او در 26 فوریه (7 مارس) به همراه سه فضانورد دیگر با فضاپیمای Crew Dragon به فضا خواهد رفت. النیادی اولین فضانورد اماراتی است که قرار است چنین اقامت طولانی مدتی را در فضا تجربه کند.

به گزارش اسپیس دات کام، ال نیازی در 25 ژانویه به خبرنگاران گفت که ممکن است در طول ماموریت نیاز به داشتن یک برنامه غذایی نسبتاً ثابت داشته باشد. زیرا نمی تواند فعالیت هایی را انجام دهد که برای ماموریت خطرناک است یا ممکن است خدمه را در معرض خطر قرار دهد. با این حال، وی افزود که اگر برنامه اجازه دهد، ممکن است سعی کند چند روز روزه بگیرد.

ماه رمضان به عنوان نهمین ماه از تقویم قمری، بسته به رؤیت های محلی هلال ماه، تقریباً از سوم فروردین 1402 آغاز و تا سوم اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

النیادی با بیان اینکه در حکم روزه ماه مبارک رمضان استثناهایی وجود دارد که یکی از آنها شامل حال وی می شود، گفت: همه مسافران از این تکلیف شرعی معاف هستند. او افزود که ما در واقع اجازه داریم به اندازه کافی غذا بخوریم تا از سوءتغذیه یا کم آبی جلوگیری کنیم. اما سازمان فضایی امارات هنوز به این سوال که آیا غذای خاصی برای النیادی ارائه شده است یا خیر، پاسخی نداده است.

روزه گرفتن در ماموریت های فضایی در ماه رمضان کار جدیدی نیست و قبلا انجام شده است. شاهزاده سلطان بن سلمان آل سعود در آخرین روز ماه مبارک، در 26 خرداد 1364، در مأموریت یک هفته ای STS-51G، سوار شاتل فضایی شد.

روند انتخاب شاهزاده سعودی پیچیده بود. در آن زمان، ناسا در مورد شاتل موضعی به نام «متخصص بار» داشت که به کشورها و شرکت‌ها اجازه می‌داد فضانوردان غیرحرفه‌ای را برای انجام وظایف محدود، مانند نظارت بر آزمایش‌ها یا فناوری‌های دیگر، به فضا بفرستند.

در آن مأموریت شاتل، یک ائتلاف چندملیتی در تلاش برای پرتاب ماهواره عرب ست 1B بود و عربستان سعودی برای اعزام نماینده به فضا انتخاب شد. این ائتلاف که زمان محدودی برای آموزش پیش از پرتاب داشت، سلطان بن سلمان را بر اساس بیش از هزار ساعت تجربه پرواز به عنوان خلبان و تسلط وی به زبان انگلیسی (الزامی برای پرواز با شاتل فضایی) انتخاب کرد.