فروپاشی صنعت ارتباطات در نیمه دوم سال 1401


سید حسن هاشمی رئیس جمهور سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در یادداشتی از سال 1401 نوشت که با شعار تولید، دانش بنیان و اشتغال زایی آغاز شد، اما در نیمه دوم به فروپاشی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات منجر شد. در ادامه می توانید یادداشت او را بخوانید:

وقتی عنوان زیبای «تولید؛ دانش بنیان، کارآفرین» بر اساس شعار سال 1401 مطرح شد، خرسندیم که با تدبیر رهبر انقلاب، مسئولان کشور کاری کنند که نقش دانش بنیان شود. در توسعه کشور قویتر از گذشته و ایران عزیز با استفاده از ظرفیت های داخلی خود مسیر رشد را سریعتر با Go در پیش خواهد گرفت.

نیمه اول سال گذشته با اقداماتی همراه بود که امید به تحقق این آرزوها را در دل ما دوچندان کرد. رئیس جمهور محترم با تاکید بر حمایت جدی از دانش بنیان و تصویب آیین نامه های متعدد در هیات دولت نیز عزم جدی برای اجرای شعار سال را نشان داد. بخش خصوصی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از دو سال سخت کرونا، با دمیدن این روح در کالبد خود جان تازه‌ای گرفت و بارقه‌های امید در وجودش پدیدار شد تا یاور کنونی دولتمردان باشد. برای رشد اقتصاد دیجیتال کشور طبق وعده های دولت.

در نیمه اول سال 1401 اتفاقات خوب و شیرین زیادی رخ نداد. از تفاهم نامه «سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور (نصر)» و «پارک فاوا» برای آموزش تخصصی هفت هزار نفر در سراسر کشور تا آغاز به کار صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری نوظهور دیجیتال. فناوری ها، از ابتدای همکاری با دولت برای دارنده شناسه از توسعه صنعت IT تا رونمایی از اولین دایرکتوری مراکز داده کشور با همت سازمان نصر. خوشحالی از شنیدن این خبر مبنی بر عزم دولت برای ایجاد برج های فناوری در نقاط مختلف کشور و ایجاد شرکت های دانش بنیان در آنها نیز نیمه اول سال گذشته را برای ما شیرین و امیدوارتر کرد.

اما نیمه دوم سال با سقوط صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات همراه بود و اتفاقات تلخی رخ داد که هنوز طعم آن را حس می کنیم. در طول شش ماه گذشته آنقدر از سختی ها و تلخی های این دوران گفته و شنیده ایم که مرور آن تلخی های بیشتری را برای ما به همراه خواهد داشت. بنابراین من به اختصار در این باره صحبت می کنم و فقط لازم می دانم که این مهم را تکرار کنم که فعالان بخش خصوصی صنعت فاوا به خوبی از جنبه های سیاسی وقایع این دوران آگاه هستند و به خوبی می دانند که امنیت است. اولین و مهمترین نیاز هر کشوری، اما ابراز نگرانی از چشم انداز و پیامدهای برخی تصمیمات نادرست و ناپخته که آینده اقتصادی این آب و خاک را به خطر می اندازد، نتیجه نگاه تخصصی بخش خصوصی نیز در این زمینه است. حوزه ای که عدم توجه به آن مانعی بر سر راه تقویت قدرت سیاسی و اقتصادی کشور خواهد بود.

سیاست ها و تصمیمات نیمه دوم سال 1401 باعث شده بسیاری از فعالان صنعت فناوری اطلاعات متحمل زیان های زیانباری شوند که با ارائه تسهیلات و حمایت هایی که از آن صحبت شد هرگز جبران نخواهد شد. اما نتایج آن تا به امروز مشخص شده و به جای احیای این صنعت، به اخراج، مهاجرت افراد و مهاجرت شرکت ها منجر شده است. لازم به ذکر است که بر اساس تحلیل ها و پیش بینی های کارشناسان اقتصادی، پیامدهای اصلی این سقوط صنعت فاوا در بهار 1402 خود را نشان می دهد و بحران ایجاد شده تشدید می شود.

شاید بنا به اعتقاد برخی از همکارانم در صنعت فناوری اطلاعات، با توجه به رویکردها و سیاست های اعمال شده، دیگر امیدی به تغییر و تحول در این صنعت نباشد و بسیاری از پیشکسوتان این عرصه در کشور ، برای بقا و توسعه توانایی خود در سطح بین المللی، چاره ای جز مهاجرت ندارند. اما من و بسیاری دیگر از فعالان بخش خصوصی که دل در این آب و خاک داریم، همچنان معتقدیم اگر نگاه دولت به این صنعت نوپا اما آینده دار تغییر کند و سخنان واقع بینانه و آینده نگر نخبگان این صنعت را جایگزین کند. تصمیمات زنان ، همچنان می توان به حرکت صحیح و سریع در راستای رشد اقتصاد دیجیتال و تقویت قدرت کشور در این زمینه امیدوار بود.

توسعه شبکه ملی اطلاعات، تقویت بسترهای داخلی، افزایش ضریب نفوذ فیبر نوری و سایر برنامه ها و طرح های ملی که مورد تاکید دولت محترم است قطعاً از اقدامات ضروری و افزایش توانمندی های داخلی و ارتقای سطح کیفی است. پلتفرم های مورد نیاز فعالان بخش خصوصی و مردم عزیزمان. کمک می کند، اما این اهمیت به تنهایی کافی نیست و اگر نتوانیم در دنیای مجازی که مرزهای جغرافیایی را حذف کرده و تحولی غیرقابل توقف ایجاد کرده است، جایگاه خود را تثبیت کنیم، فرصت را از دست خواهیم داد و برای جبران آن دیر خواهد بود. اگرچه ممکن است امروز برای تغییر برخی تصمیمات کمی دیر باشد، اما بخش خصوصی همچنان به این تغییر و تحول امیدوار است و تا جایی که بتواند این امید را حفظ خواهد کرد.