فروش گرافیک RTX 4080 در بازارهای جهانی “ناامید کننده” است


چندین منبع در بازارهای مختلف ادعا می کنند که فروش کارت گرافیک GeForce RTX 4080 در حد انتظارات اولیه انویدیا نبوده است. تامز هاردور می گوید که با بررسی خرده فروشان بزرگ آمریکا، کانادا، بریتانیا، آلمان و چین متوجه شد که در حال حاضر افراد زیادی مایل به خرید گرافیک جدید قدرتمند تیم سبز نیستند.

بسیاری از رسانه ها از عباراتی مانند “افتضاح” برای توصیف وضعیت فروش کارت گرافیک RTX 4080 استفاده کرده اند. تعدادی دیگر از رسانه ها می گویند که تقاضای کم برای RTX 4080 نتیجه قیمت گذاری نادرست است. در حالی که هزینه زندگی در سراسر جهان افزایش یافته است، کارت گرافیک RTX 4080 با قیمتی 71 درصد بالاتر از نسل قبلی در دسترس مشتریان قرار می گیرد.

به طور معمول، موجودی کارت‌های گرافیک جدید به سرعت تمام می‌شود، اما بررسی نشان می‌دهد که یک خرده‌فروش محبوب آمریکایی هنوز 1227 کارت گرافیک RTX 4080 در دسترس دارد. این آمار برای کارت گرافیک دوم بر اساس معماری است آدا لاولیس ناامید کننده است.

فروشگاه‌های آنلاین بزرگ مانند آمازون اغلب مدل‌های سفارشی RTX 4080 را می‌فروشند که قیمت بالاتری نسبت به مدل مرجع دارند. حتی مدل های مرجع نیز با قیمتی بالاتر از آنچه که انویدیا اعلام کرده بود به فروش می رسد. به عنوان مثال در یکی از فروشگاه ها قیمت RTX 4080 تا 18 درصد بالاتر است.

شرایط توصیف شده برای آمریکا نیز به وضوح در خرده فروشی کانادا و چین دیده می شود. کارشناسان کانادایی وضعیت فعلی RTX 4080 را به AMD Radeon RX 6500 XT تشبیه می کنند. کارت گرافیک RX 6500 XT پس از عرضه در اکثر فروشگاه ها به وفور یافت شد.

مقاله مرتبط:

فراموش نکنید که کارت های گرافیک مورد انتظار مانند RTX 4080 در روزها و هفته های اول عرضه با بیشترین تقاضا روبرو هستند. در همین حال، فاصله زیادی با فصل تعطیلات نداریم و خرده فروشان شروع به ارائه تخفیف های جمعه سیاه کرده اند. آمار فروش فعلی RTX 4080 بار دیگر سیاست های قیمت گذاری اشتباه انویدیا را در کانون توجه قرار داده است.

انویدیا یک کارت گرافیک 16 گیگابایتی RTX 4080 را با قیمت 1199 دلار عرضه می کند. این شرکت قصد داشت یک مدل 12 گیگابایتی را با قیمت کمتری عرضه کند، اما آن را لغو کرد.