فروش کارت گرافیک به کمترین میزان در 20 سال گذشته رسید


تقاضا برای کارت‌های گرافیک در طول همه‌گیری ویروس کرونا به طور چشمگیری افزایش یافت زیرا مردم زمان بیشتری را در خانه سپری کردند و توجه بیشتری به صنعت بازی‌های ویدیویی داشتند. گروهی از کاربران سعی کردند با استخراج اتر با کارت گرافیک پول به جیب بزنند.

با پایان قرنطینه‌های کرونا و تغییر ساختار شبکه اتریوم، تقاضا برای کارت‌های گرافیک در حال حاضر بسیار کم شده است. همانطور که تامز هاردور از موسسه تحقیقاتی نقل کرده است تحقیقات جان پدی او می نویسد، فروش کارت های گرافیک دسکتاپ در سه ماهه سوم سال 2022 به پایین ترین سطح در تقریبا 20 سال گذشته رسیده است.

در سه ماهه سوم سال 2022، بیش از 6.9 میلیون کارت گرافیک به بازار عرضه شد. تعداد مشابهی از پردازنده های گرافیکی نیز در داخل لپ تاپ یافت شد. در مجموع، انویدیا، اینتل و AMD حدود 14 میلیون واحد گرافیکی برای سیستم های دسکتاپ و لپ تاپ تولید کردند که نشان دهنده کاهش 42 درصدی نسبت به سه ماهه سوم سال 2021 است. در همین بازه زمانی، عرضه پردازنده های گرافیکی یکپارچه به حدود 61.5 میلیون واحد رسید. . پردازنده‌های گرافیکی مجتمع در داخل تراشه‌های دیگر استفاده می‌شوند و اغلب برای بازی استفاده نمی‌شوند.

این اولین بار از سه ماهه سوم سال 2005 است که عرضه کارت گرافیک های دسکتاپ به 6.9 میلیون واحد در یک سه ماهه کاهش می یابد. در اوایل دهه 2000، فروش کارت های گرافیک گسسته رشد قابل توجهی را تجربه کرد زیرا پردازنده های گرافیکی یکپارچه در آن زمان عملکرد خوبی نداشتند.

با وجود کاهش تقاضا برای کارت های گرافیک دسکتاپ، انویدیا علاوه بر حفظ رهبری خود، به لطف سهم 86 درصدی توانست جایگاه خود را در بازار تثبیت کند. بر اساس داده های موسسه جان پدی، این اولین بار است که سهم انویدیا به 86 درصد می رسد. در مقایسه، سهم AMD حدود 10 درصد کاهش یافت. سهم 10 درصدی AMD تقریبا در دو دهه اخیر بی سابقه بوده است.