فروش پردازنده های رایانه شخصی به پایین ترین سطح در 30 سال گذشته رسیده است


همه ما می دانیم که تجارت رایانه شخصی و به طور کلی صنعت فناوری دوران سختی را پشت سر می گذارد. با این حال، یک گزارش جدید دین مک کارون از مرکز تحقیقات عطارد، تصویری فوق‌العاده تاریک از وضعیت موجود ارائه می‌کند. شاید بزرگترین خبر این باشد که بازار پردازنده های x86 بیشترین کاهش سه ماهه خود را در 30 سال گذشته تجربه کرد. بر اساس داده های موجود، مک کارون مطمئن است که ارقام سه ماهه چهارم و سال 2022 نشان دهنده بدترین رکورد در تاریخ پردازنده های رایانه شخصی است.

به گفته TomsHardware، رکود در پردازنده های x86 با کاهش تقاضا و اصلاح موجودی تشدید شده است. این اقدام تهدیدآمیز منجر به فروش 374 میلیون پردازنده (بدون احتساب مدل های مبتنی بر Arm) در سال 2022 شده است که نسبت به سال 2021 کاهش 21 درصدی را نشان می دهد. درآمد 65 میلیارد دلاری از فروش این پردازنده ها نیز نسبت به سال قبل 19 درصد کاهش داشته است. . مک کارون خاطرنشان می کند که کل درآمد حاصل از فروش پردازنده های کامپیوتری در سال 2022 همچنان بیشتر از سال های قبل از شروع دهه 2020 خواهد بود.

امید دیگر در بازار پردازنده ها از AMD است، زیرا سهم پردازنده سرور این شرکت یکی از معدود بخش هایی بود که در سه ماهه چهارم 2022 رشد اندکی را تجربه کرد. این برند همچنین سهم خود را در بازارهای رو به کاهش دسکتاپ و لپ تاپ حفظ کرد. مرکوری همچنین نمودارهایی را برای کسانی که علاقه مند به بررسی سهم بازار پردازنده های x86 هستند به اشتراک گذاشته است. بر اساس آمار ذکر شده، سهم AMD در این بخش از حدود 23 درصد در سال 2021 به 30 درصد در سال 2022 رسیده است.

مک کارون مایلم تاکید کنم که آمار ضعیف مرکوری برای محموله‌های x86 تا سال 2022 لزوماً مستقیماً به مقدار رایانه‌های شخصی مبتنی بر پردازنده‌های x86 که به کاربران نهایی تحویل داده می‌شوند مربوط نیست.