عواقب یک توییت کوتاه؛ محاکمه سرنوشت ساز ایلان ماسک در سانفرانسیسکو آغاز شد


دعوای حقوقی سانفرانسیسکو مربوط به یک دادخواست دسته جمعی است که توسط چند سهامدار تسلا تنظیم شده است. این افراد بیش از 10 روز بخشی از سهام تسلا را در اختیار داشتند (از 7 تا 17 آگوست 2018 مربوط به 16 تا 26 آگوست 2017) که همزمان با انتشار توییت ایلان ماسک است. در حال حاضر ایلان ماسک وضعیت جالبی در پرونده های قضایی ندارد.

ادوارد چنسال گذشته، یک قاضی آمریکایی در حکمی اعلام کرد که توییت‌های ایلان ماسک با تمرکز بر خصوصی‌سازی تسلا «کاذب و گمراه‌کننده» بوده و ماسک «آنها را به شیوه‌ای غیرمسئولانه و با آگاهی از دروغ بودن آنها ساخته است».

همانطور که انتظار می رفت، این اظهارات قاضی چن باعث شده تا شاکیان پرونده دادگاه سانفرانسیسکو نسبت به آن احساس بسیار مثبتی داشته باشند. سهامداران شاکی میزان خسارات مالی خود را فاش نکرده اند، اما می گویند توئیت های ایلان ماسک “میلیاردها دلار” برای سهامداران هزینه داشته است.

ادوارد کورسینسکییک وکیل به نمایندگی از سهامداران تسلا به رویترز گفت که پرونده علیه ایلان ماسک “بسیار قوی” است. یک استاد حقوق بدون ارتباط با این پرونده به رویترز گفت که در نگاه اول پرونده دادگاه به نفع شاکیان بود.

از آنجایی که قاضی چن قبلاً حکم داده بود که توییت‌های ایلان ماسک نادرست است، هیئت منصفه فقط بررسی می‌کند که آیا نظرات ماسک بر قیمت سهام تسلا تأثیر داشته است یا خیر. آنها همچنین به دنبال این هستند که بفهمند آیا ایلان ماسک آگاهانه دروغ گفته است یا اینکه آیا واقعاً شواهد محکمی داشته است. علاوه بر این، هیئت منصفه تلاش خواهد کرد تا میزان ضرر مالی سهامداران تسلا را تعیین کند.

بررسی ها نشان می دهد که همین توییت ایلان ماسک باعث شده ارزش بازار تسلا در یک بازه زمانی 10 روزه حدود 14 میلیارد دلار تغییر کند. به احتمال زیاد وکلای سهامداران شاکی پرونده این نوسان 14 میلیاردی را در مرکز بحث خود قرار دهند.

موضع ایلان ماسک در برابر شاکیان این پرونده چیست؟