علت چرب شدن پوست صورت و روش های کنترل آن


درمان های خانگی برای کنترل چربی پوست

درمان های خانگی برای پوست چرب می تواند به کاهش میزان چربی روی پوست کمک کند و از عوارضی مانند آکنه و قرمزی پوست جلوگیری کند. با این حال، بسیاری از این درمان ها علت اصلی تولید بیش از حد سبوم را بررسی نمی کنند. به عنوان مثال، اگر علت چربی پوست هورمون ها باشد، می توان آن را در خانه مدیریت کرد، اما درمان نمی شود. اگر به درمان های نسخه ای علاقه مند هستید، به پزشک خود مراجعه کنید.

صورت خود را دو بار در روز بشویید

یکی از موثرترین راه ها برای کنترل پوست چرب، شستن صورت دو بار در روز است. هر روز صبح و شب و همچنین بعد از ورزش شدید صورت خود را با یک پاک کننده ملایم و آب بشویید. نیازی به شستشوی زیاد نیست زیرا باعث تحریک پوست و تولید چربی بیشتر می شود. صورت خود را با حرکات دایره ای ملایم بشویید.

از مرطوب کننده استفاده کنید

اما استفاده از مرطوب کننده راه مهمی برای کنترل چربی پوست است. هنگامی که پوست بیش از حد خشک است، بدن را تحریک می کند تا روغن بیشتری تولید کند تا آن را مرطوب کند. هر روز صبح از کرم ضد آفتاب و یک مرطوب کننده ملایم بدون روغن استفاده کنید.

از کاغذ جاذب استفاده کنید

در طول روز و در بین شستشوها از کاغذهای چربی گیر برای جذب چربی اضافی پوست استفاده کنید. کاغذ را به آرامی روی صورت و با حرکات ضربه ای استفاده کنید و آن را روی پوست خود نکشید، زیرا باعث پخش شدن چربی می شود.

صورت خود را لمس نکنید

تا حد امکان از لمس صورت خود بپرهیزید. پیروی از این امر دشوار است زیرا اکثر ما بدون اینکه متوجه باشیم مرتباً صورت خود را لمس می کنیم. دست‌های ما می‌توانند کثیفی، میکروب‌ها و روغن‌ها را به پوست صورتمان منتقل کنند که منجر به تجمع چربی می‌شود.

ماسک خاک رس را امتحان کنید

ماسک های خاک رس می توانند برای جذب چربی اضافی از پوست صورت شما مفید باشند. ماسک خاک رس می تواند چربی را از منافذ پوست خارج کند و با شستن خاک رس، چربی از روی صورت شما پاک می شود.

چای سبز را به برنامه روزانه مراقبت از پوست خود اضافه کنید

احتمالاً با چای سبز به دلیل آنتی اکسیدان ها و فواید سلامتی اش آشنا هستید، اما آیا می دانستید که چای سبز برای پوست های چرب نیز مفید است؟ به جای دم کردن چای سبز در فنجان، سعی کنید از امولسیون چای سبز روی پوست خود بمالید.

مطالعات نشان داده اند که استفاده از امولسیون چای سبز 3 درصد روی پوست می تواند به میزان قابل توجهی تولید سبوم را کاهش دهد. با این حال، برای دیدن اثربخشی این روش باید صبور باشید. شرکت کنندگان در مطالعه اثر آن را پس از 60 روز احساس کردند.

از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید

چربی اضافی روی پوست گاهی اوقات می تواند منجر به قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست شود. پماد هیدروکورتیزون بدون نسخه می تواند به تسکین سوزش پوست و کاهش قرمزی و پوسته پوسته شدن کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هنگامی که درمان های خانگی موثر نیستند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. مقدار متوسطی از چربی اضافی را می توان با بهداشت خوب پوست کنترل کرد. اگر به طور مرتب صورت خود را دو بار در روز می شویید و از مرطوب کننده استفاده می کنید، اما همچنان پوست چرب دارید، ممکن است زمان مراجعه به متخصص پوست فرا رسیده باشد.

پوست چرب می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند ژنتیک، هورمون ها، استرس، رژیم غذایی و رطوبت باشد. در حالی که سبوم برای پوست مفید است، مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به مشکلات پوستی مانند آکنه و تحریک پوست شود. چندین درمان ممکن برای پوست چرب وجود دارد و اثربخشی آنها ممکن است زمان بر باشد. اگر یک درمان به پوست چرب شما کمک نمی کند، درمان های دیگر ممکن است مناسب تر باشند. متخصص پوست می تواند به شما کمک کند تا درمان مناسب خود را پیدا کنید.