علت داغ شدن بیش از حد آیفون چیست؟ 10 راه حل عملی


همه آیفون ها در حین استفاده داغ می شوند. البته این زمانی اتفاق می افتد که شما بیش از حد از آیفون خود استفاده می کنید. مدل های جدید آیفون معمولاً در دمای بین 0 تا 35 درجه سانتیگراد بدون نقص کار می کنند، اما در صورت استفاده طولانی مدت دمای آنها افزایش می یابد.

داغ شدن بیش از حد آیفون باعث اختلال در عملکرد آن و حتی ممکن است به این گوشی هوشمند آسیب برساند. مشکل داغ شدن بیش از حد آیفون در تمامی مدل ها حتی در آیفون 14 وجود دارد، بنابراین رفع این مشکل برای کاربران آیفون ضروری است که می تواند از آسیب های جبران ناپذیر جلوگیری کند. حال این سوال برای شما پیش خواهد آمد که در چنین مواقعی چه بلایی سر گوشی می آید و برای خنک شدن گوشی چه کنیم؟

تیم آترین کالا در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ می دهد و با ارائه 10 ترفند ساده به شما در حل مشکل داغ شدن آیفون کمک می کند. اگر می خواهید بدون آسیب رساندن به گوشی در چنین مواقعی به سرعت مشکل را برطرف کنید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیفون در دست آتش می گیرد

دلیل داغ شدن بیش از حد آیفون چیست؟

اجرای برنامه ها و بازی های سنگین دمای پردازنده اصلی را افزایش می دهد و از آنجایی که روی پردازنده آیفون خنک کننده ای وجود ندارد باعث گرم شدن آیفون می شود. علاوه بر این، دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است دمای آیفون را افزایش دهد، از جمله موارد زیر.

  • قرار دادن آیفون زیر نور خورشید
  • استفاده از آیفون در حال شارژ
  • بازیابی فایل های پشتیبان
  • استفاده از برنامه های گرافیکی
  • استفاده از GPS در مدل های قدیمی آیفون

آنچه باید درباره داغ شدن گوشی های آیفون بدانیم

نکته مهم این است که تمام گوشی های آیفون حتی مدل های جدید در اثر استفاده بیش از حد داغ می شوند. بنابراین گرم شدن بیش از حد آیفون به خصوص در مدل های جدید یک مشکل اساسی است و با توجه به قیمت آیفون 14 پرو مکس که آخرین نسخه موجود در بازار و گران ترین مدل است، در صورت داشتن چنین مشکلی می توانید ممکن است خسارات جبران ناپذیری را متحمل شود.

دمای مجاز گوشی های آیفون چقدر است؟

مدل های جدید آیفون در دمای بین 0 تا 35 درجه سانتیگراد بهترین عملکرد را دارند و در صورت عدم استفاده در دمای 20- تا 45 درجه مشکلی نخواهند داشت. در شرایط مرطوب، طبق ادعای اپل، گوشی های آیفون بدون مشکل در رطوبت 5 تا 95 درصد عملکرد عادی خواهند داشت.

دمای مجاز گوشی های آیفون چقدر است؟

عواقب داغ شدن بیش از حد آیفون

اگر آیفون داغ شود، پیامی روی صفحه نمایش آن نمایش داده می شود که به شما می گوید دمای گوشی بیش از حد افزایش یافته است و باید آن را در جای خنک نگه دارید. در این مواقع اگر با استفاده از راه حل هایی که در ادامه توضیح می دهیم به سرعت دمای گوشی را کاهش دهید مشکل حل می شود اما در غیر این صورت ممکن است آیفون شما آسیب ببیند.

ده راه حل عملی هنگام داغ شدن آیفون

1- برداشتن قاب یا محافظ گوشی اولین ترفند برای خنک شدن آیفون است

برداشتن قاب گوشی در حین گرم کردن آن یک راه حل اساسی است و قطعا کار می کند. به همین دلیل اگر از قاب محافظ استفاده می کنید، پیشنهاد می شود در چنین مواقعی اولین کاری که باید انجام دهید این است که محافظ گوشی را بردارید.

2- با جدا کردن گوشی از شارژ سریع آن را خنک کنید

هنگام اتصال به شارژ آیفون نیز ممکن است گرم شود. بنابراین در چنین مواقعی اولین کاری که باید انجام دهید این است که گوشی را از شارژ جدا کنید. با قطع شدن شارژ گوشی دمای آن کاهش می یابد و در کمترین زمان به حالت عادی باز می گردد.

3- آیفون خود را آپدیت کنید تا داغ نشود

اپل به‌روزرسانی‌های مکرری را منتشر می‌کند که مشکلات گوشی را برطرف می‌کند و گاهی اوقات این به‌روزرسانی‌ها به مشکل داغ شدن بیش از حد گوشی نیز کمک می‌کنند. به روز رسانی گوشی آیفون یکی دیگر از راه های خنک سازی آن است که می توانید از طریق تنظیمات گوشی آیفون خود را آپدیت و ارتقا دهید.

با به روز رسانی آیفون خود از داغ شدن بیش از حد گوشی خود جلوگیری کنید

4- بیرون آوردن گوشی از ماشین ترفندی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد است

گذاشتن موبایل در ماشین مخصوصا در صندلی جلو کار خوبی نیست چون باعث گرم شدن آن می شود. به همین دلیل به کاربران توصیه می شود حتی اگر در باز است گوشی خود را داخل خودرو قرار ندهند.

5- قرار ندادن آیفون در معرض نور مستقیم خورشید ترفندی برای خنک ماندن است

شما همیشه در سایه نیستید و گاهی در آفتاب هستید. در چنین مواقعی حتما آیفون را در جیب یا کیف خود و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. در غیر این صورت نور خورشید باعث افزایش دمای گوشی و در نتیجه گرم شدن سریع آن می شود. اگر در چنین مواقعی گوشی داغ شد آن را در محیط خنک یا زیر سایه قرار دهید تا خنک شود.

آتش گرفتن آیفون به دلیل قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید

6- پخش طولانی کرن دلیل اصلی داغ شدن آیفون است

یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش دمای آیفون می شود، انجام بازی های طولانی مدت است. آیفون در حین بازی به خصوص بازی های با گرافیک بالا به میزان قابل توجهی گرم می شود و در نتیجه گوشی هنگ می کند یا کند می شود. توصیه می شود از آیفون برای بازی مخصوصا برای مدت طولانی استفاده نکنید. البته مدل های پرومکس کمتر متوجه این ریسک هستند و به همین دلیل خرید نسخه های پرومکس توصیه می شود و قیمت آیفون 13 پرومکس نیز یکی از مدل های مقرون به صرفه ای است که می توانید در فروشگاه خریداری کنید.

7- روشن ماندن مکان نما یکی از دلایل رایج گرم شدن آیفون است

مکان نما کار زیادی از آیفون می گیرد، بنابراین روشن نگه داشتن آن برای گوشی خوب نیست. یکی از موارد دیگری که هنگام گرم کردن آیفون خود باید به آن توجه کنید، بررسی GPS گوشی است. به همین دلیل در صورت روشن بودن باید بلافاصله آن را خاموش کنید.

8- بستن برنامه های پس زمینه یکی دیگر از راه حل های خنک سازی آیفون است

اجرای برنامه ها در پس زمینه ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد آیفون شما شود. یکی از مواردی که هنگام گرم شدن گوشی باید بررسی شود وجود برنامه های فعال در پس زمینه گوشی است که در مرحله اول باید آن ها را غیرفعال کنید. با این کار به خنک شدن آیفون کمک می کنید.

9- حالت هواپیما را فعال کنید

حالت هواپیما یک ترفند ساده اما مفید است. با فعال سازی این قابلیت تمامی برنامه ها و امکانات حیاتی گوشی از جمله آنتن دهی، وای فای و بلوتوث غیرفعال شده و در نتیجه فعالیت گوشی کاهش می یابد. بنابراین اگر احساس کردید دمای آیفون در حال افزایش است و ممکن است داغ شود، این گزینه را امتحان کنید.

10- خاموش کردن آیفون، راه حل نهایی

اگر تمام موارد ذکر شده را رعایت کرده اید و مشکل داغ شدن بیش از حد آیفون همچنان حل نشده است، به عنوان راه حل نهایی، به شما پیشنهاد می کنیم گوشی خود را خاموش کنید. گوشی را خاموش کرده و در محیطی با دمای مناسب قرار دهید تا کاملا خنک شود.

/ انتهای گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.