علت تاری دید ناگهانی در یک چشم؛ مشکلی که نباید نادیده گرفته شود


جداشدگی شبکیه

جداشدگی شبکیه وضعیتی است که در آن بخشی از بافت شبکیه از رگ های خونی جدا می شود. تاری ناگهانی دید، کاهش دید، دیدن سایه در وسط میدان دید یا در طرفین و مشاهده جرقه های نور از مهم ترین علائمی است که با جدا شدن شبکیه از بافت اطراف ظاهر می شود.

نازک شدن شبکیه، نزدیک بینی شدید، جراحی چشم، افزایش سن و آسیب های چشمی از جمله دلایلی هستند که افراد را در معرض جداشدگی شبکیه قرار می دهند. تشخیص و درمان دیرهنگام این مشکل خطر از دست دادن بینایی را برای بیمار به همراه دارد. بنابراین بسیار مهم است که افراد در صورت مشاهده علائم خطر در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

اندوفتالمیت عفونت و التهاب شدید بافت داخل چشم است که علائمی مانند تاری ناگهانی دید در یک چشم، قرمزی چشم، حساسیت به نور و درد چشم را ایجاد می کند. راستی آکادمی چشم پزشکی آمریکا نیز با نادیده گرفتن این مشکل و عدم شروع به موقع درمان، خطر کاهش بینایی را برای بیمار به همراه دارد.

با توجه به شدت التهاب و وضعیت بیمار، درمان های خاصی توسط پزشک برای رفع این مشکل انتخاب می شود. تزریق آنتی بیوتیک و ضد قارچ از جمله درمان های موثری است که پزشکان برای درمان این التهاب استفاده می کنند. البته اگر وضعیت بیمار فوری باشد، گزینه جراحی نیز ممکن است توسط پزشک معالج انتخاب شود.

آرتریت تمپورال

آرتریت تمپورال که به عنوان آرتریت تمپورال نیز شناخته می شود، به معنای التهاب رگ های خونی در شقیقه است. تاری دید ناگهانی و سردرد از مهمترین علائمی است که بیماران در چنین شرایطی تجربه می کنند. طبق اعلامیه طبق گزارش کالج روماتولوژی آمریکا، این بیماری در افراد بالای 50 سال شایع تر است.

پزشکان برای درمان این التهاب از کورتیکواستروئیدها استفاده می کنند. اما این روش تنها در صورتی موثر خواهد بود که درمان به موقع شروع شود. تاخیر در شروع درمان آرتریت تمپورال خطر از دست دادن بینایی را برای بیماران به همراه دارد.

یکی از شایع ترین علل تاری دید ناگهانی در یک چشم، آب مروارید است که در آن قسمتی از عدسی چشم بیمار کدر می شود. این مشکل که ممکن است یک یا هر دو چشم بیمار را درگیر کند، بیشتر در افراد مسن مشاهده شده و دارای علائمی مانند: دیدن هاله نور در اطراف چراغ ها، مشکلات دید در شب و دوبینی است.

تنها راه درمان آب مروارید جراحی است که در آن عدسی معیوب چشم بیمار با عدسی مصنوعی جایگزین می شود. این عمل تاثیر بسیار خوبی روی بینایی دارد و بینایی از دست رفته بیمار به حالت عادی باز می گردد.

تاری دید در افراد دیابتی ممکن است نشانه بیماری دیابتی چشم در این افراد باشد. این مشکل در نتیجه آسیب بالای گلوکز به رگ های خونی چشم رخ می دهد و با علائمی مانند مشاهده جرقه های نور، محو شدن رنگ ها و تغییرات سریع بینایی همراه است. با توجه به احتمال بروز چنین مشکلی بسیار مهم است که بیماران دیابتی معاینات چشمی لازم را به صورت سالانه انجام دهند تا در صورت مشاهده علائم اولیه در اسرع وقت روند درمان آغاز شود.

درمان چشم دیابت شامل استفاده از داروهای خوراکی، لیزر درمانی یا جراحی است. در برخی موارد با توجه به پیشرفت بیماری و با تشخیص پزشک معالج از ترکیب هر سه روش استفاده می شود.

ضربه مغزی زمانی اتفاق می افتد که ضربه ای به سر وارد می شود و با علائمی مانند: تاری ناگهانی دید، سرگیجه، احساس خواب آلودگی، گیجی، فراموشی و سردرد همراه است. پس از بروز چنین شرایطی، اولین کاری که پزشک انجام می دهد این است که وضعیت بیمار را بررسی کرده و میزان آسیب وارد شده به او را مشخص کند.

اگر پس از بررسی های اولیه مشخص شد که آسیب وارده به بیمار شدید نیست، از درمان هایی مانند مسکن های ساده برای کاهش علائم استفاده می شود. استراحت 24 تا 48 ساعته از دیگر توصیه های پزشکان به بیمارانی است که دچار ضربه مغزی شده اند.

هایفما به جمع آوری خون بین قرنیه و عنبیه اشاره دارد. این خون که کل مردمک چشم یا قسمتی از آن را می پوشاند باعث اختلال بینایی می شود. هایفما در اثر عواملی مانند آسیب به چشم، ضربه و عفونت ایجاد می شود و با علائمی مانند تاری دید، خونریزی در چشم، حساسیت به نور و درد همراه است.

به درمان هایفما معمولاً با روش های ساده ای مانند استراحت، پوشاندن چشم ها، قطره چشم یا بالا بردن ارتفاع بالش هنگام خواب و استراحت پیشنهاد می شود. اما زمانی که هایفما منجر به فشار بالای چشم شده است، ممکن است پزشک از جراحی برای برداشتن خون جمع شده در چشم استفاده کند.