عجیب ترین تبلیغات محصولات فناوری


وقتی صحبت از ایجاد تبلیغات برای محصولات فناوری می شود، دو ایده کلی وجود دارد: 1. با ساخت یک ویدیو، نقاط قوت محصول و دلیل برتری آن نسبت به رقبا را برجسته کنید و به مردم نشان دهید که چرا باید این محصول را بخرند. 2. پول زیادی به یکی از سلبریتی ها داده می شود تا تبلیغات کند تا مردم با دیدن او به برند اعتماد کنند.

در این بین به نظر می رسد روش دیگری نیز وجود دارد که ممکن است تاثیر چندانی در خرید نداشته باشد; اما باعث می شود مردم این تبلیغ را سال ها به خاطر بسپارند. این نوع تبلیغات سناریوهای عجیبی دارد و همین امر آنها را خاص می کند. اما خاص بودن به چه قیمتی؟

در دنیایی که قیمت گوشی، رایانه، تبلت و سایر محصولات فناوری بسیار گران است، چرا شرکت ها باید برای تولید چنین تبلیغاتی هزینه کنند؟ در این مطلب به سراغ چند تبلیغ عجیب محصولات فناوری رفته ایم و آنها را در کنار هم جمع آوری کرده ایم. پس تا پایان مقاله با تیرازیس فایل همراه باشید تا آنها را ببینید.

10. مایکروسافت ویندوز 3.1 در خانه نفرین شده است

یکی از تبلیغات عجیب این لیست، تبلیغ ژاپنی مایکروسافت ویندوز 3.1 است. در این تبلیغ مردی را می بینیم که در خانه ترسناک خود روبروی فرد دیگری نشسته و برای نشان دادن اینکه عاشق این سیستم عامل است، نام ویندوز را فریاد می زند!

در این تبلیغ عجیب 30 ثانیه ای نام ویندوز 26 بار شنیده می شود و در نهایت یکی از خدمتکاران ظرف غذایش را می آورد و می بینیم که بسته ویندوز 3.1 روی ظرف قرار می گیرد. همه چیز در مورد این ویدیوی کوتاه عجیب است، از پخش موسیقی گرفته تا جلوه های بصری!

9. 101 روش برای تهیه یک کامپیوتر جدید

در این آگهی کارمندی را می بینیم که انگار از کامپیوتر قدیمی خود خسته شده و با آن مشکل دارد. سپس به طور اتفاقی پوستری را می بیند که تراشه Core 2 Duo اینتل را تبلیغ می کند و بی سر و صدا محل کار خود را ترک می کند و با یک چتر برمی گردد.

در نهایت، اعلام حریق فعال می شود تا سیستم را سیل کرده و بسوزد. او از روشی غیرعادی برای از بین بردن کامپیوتر قدیمی خود استفاده می کند. البته امیدواریم از تمامی اطلاعات مهم خود در سرور بک آپ گرفته باشد!

در انتهای آگهی نیز نوشته شده است: «101 راه برای تهیه یک کامپیوتر جدید؛ شماره 19: فقط به آن آب اضافه کنید!

8. خرید کفش با بیل گیتس و جری ساینفلد

در یک تبلیغ تصور کنید بیل گیتس و جری ساینفلد با هم حضور داشته باشید چه چیزی می تواند چنین ترکیبی را خراب کند؟

اولین نکته این است که تبلیغ 90 ثانیه است و بیشتر شبیه یک فیلم کوتاه است. نکته دوم اینکه خیلی ها هنوز نمی فهمند صحبت از کفش چه ربطی به ویندوز ویستا، سیستم عامل مایکروسافت دارد!

7. عروسک ترسناک و پلی استیشن

عروسک ها به خودی خود ترسناک نیستند. اما اگر حرکت کنند و گریه کنند، کسی سراغشان نمی‌رود. در تبلیغ پلی استیشن 3 که در سال 2006 منتشر شد، سونی عروسکی را نشان می دهد که در عین زیبا بودن، می تواند شما را بترساند.

نه تنها عروسک فوق، تبلیغات سونی را عجیب کرده است. بلکه عناصر دیگری مانند موسیقی متن و جلوه های صوتی و تصویری و اتاق کاملا سفید، حس کلی ویدیو را وهم آور کرده است.

6. پایان وحشتناک انسان ها بدون مک آفیس

ما نمی توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که اپل تبلیغات جذاب بسیاری انجام داده است. اما در این میان نمونه هایی وجود دارد که نه تنها عجیب نیستند; آنها نیز ترسناک هستند.

در سال ۱۹۸۵ تبلیغی برای مکینتاش آفیس منتشر شد که ترسی را در دل بینندگان آن ایجاد کرد. در این آگهی افرادی با کت، دست بر شانه و چشم بسته در مسیری ترسناک حضور دارند. سرنوشت همه آنها نیز سقوط است. تا اینکه یکی از این تاجران چشمانش را باز می کند و حقیقت تلخ و ترسناک را می بینید.

در واقع اپل قصد داشت با این تبلیغ بگوید که اگر از محصولش استفاده نکنید در کار خود شکست خواهید خورد. اما او برای این کار از روشی خاص و عجیب و ترسناک استفاده کرده است.

5. یک بیگانه در دفتر FedEx

در این آگهی یک بیگانه به عنوان کارمند شرکت حمل و نقل FedEx استخدام شده است. اگرچه او تنها از یک عکس چاپ شده به عنوان ماسک برای پنهان کردن هویت خود استفاده می کند، اما هیچ کس به جز دو کارمند دیگر متوجه این موضوع نشده است.

شاید این تبلیغ عجیب و خنده دار با نشان دادن حضور بیگانگان در محل کار فدکس به سرعت چشمگیر ارسال کالا اشاره داشته باشد. شاید دلیل رسیدن سریع بسته ها استفاده از بشقاب پرنده باشد!

4. گذر زمان در تبلیغ عجیب سونی

همه چیز در این تبلیغ سونی عجیب است، از موسیقی متن گرفته تا نحوه حرکت شخصیت ها. در این تبلیغ که برای پلی استیشن ۲ ساخته شده است، فردی را می بینیم که متوجه می شود برای صبحانه به شیر نیاز دارد و برای خرید آن به فروشگاه می رود. او در طول مسیر با اتفاقات مختلفی روبرو می شود که در دنیای عجیب و غریب او غیرعادی نیست.

3. انتقام آئودی به سبک پدرخوانده

اگر فیلم پدرخوانده را دیده باشید صحنه خونین تخت را فراموش نمی کنید. جایی که سر اسب یک شخصیت در اتاق خواب او قرار می گیرد. حالا تصور کنید از این صحنه الهام گرفته اید تا یک تبلیغ بسازید. در ابتدا ممکن است فکر کنید که نتیجه جالب نخواهد بود. اما شاید با دیدن آگهی نظر شما عوض شود.

انگار آئودی در تبلیغات سال 2008 شما را تهدید می کند که اگر از رقبای خود خرید کنید، چنین بلایی سر شما خواهد آمد. این همان چیزی است که آن را در دسته تبلیغات عجیب قرار می دهد.

2. کابوس امتحان مدرسه

کمتر کسی این کابوس را تجربه نکرده است. تصور کنید یک روز وارد مدرسه شده اید و متوجه می شوید که آزمونی را که شرکت کرده اید کاملا فراموش کرده اید و برای آن کاملاً آماده نیستید. اپل نیز از این ترس برای ساخت یکی از تبلیغات عجیب خود استفاده کرده است.

در این آگهی پسری را می بینیم که بعد از رفتن به مدرسه متوجه می شود که برای امتحان درس نخوانده است. به همین دلیل مستلزم استرس است. بالاخره از خواب بیدار می شود و متوجه می شود که همه اینها یک کابوس بوده است.

در این تبلیغ Apple II به این نکته اشاره شده است که محصول مذکور می تواند مطالعه را آسان کند.

1. فرشته مرگ در کمین است

گاهی خودروسازان تصمیم می گیرند در تبلیغات خود تنها به یک ویژگی محصول خود اشاره کنند. به همین دلیل در تبلیغات هیوندای ولستر تنها بر عدم وجود درب سمت چپ خودرو متمرکز شده است که می تواند ایمنی سرنشین را افزایش دهد.

در این آگهی دو سناریو نمایش داده می شود که در هر دوی آنها فرشته مرگ منتظر است تا جان فردی را که در صندلی عقب نشسته است بگیرد. اما با ویژگی جدید Velster خود قربانی یک تصادف جاده ای می شود.

تاثیرگذارترین تبلیغ تاریخ فناوری

پس از تماشای 10 نمونه از تبلیغات عجیب و غریب محصولات فناوری، اکنون می خواهیم موثرترین تبلیغ تاریخ دنیای فناوری را به شما نشان دهیم. تبلیغات ویدیویی سال 1984 یکی از تاثیرگذارترین تبلیغات در دنیای فناوری به کارگردانی ریدلی اسکات است.

سال قبل از پخش آگهی، IBM بر بازار تسلط داشت و اپل در حال از دست دادن موقعیت خود بود و نمی توانست شکست دیگری را تحمل کند. به همین دلیل اهالی کوپرتینو تصمیم به ساخت یک تبلیغ گرفتند که حاصل آن یک ویدیوی کوتاه منحصر به فرد بود.

گفته می شود استیو جابز می خواست تبلیغ شرکتش کوتاه اما موثر باشد. آگهی ذکر شده در مورد مکینتاش، کامپیوتری با رابط گرافیکی در آن زمان بود. در نتیجه باید برای چنین محصول مهمی تبلیغ مناسبی انجام داد.

به جای توضیح بیشتر، بهتر است این تبلیغ کوتاه اما عالی را خودتان تماشا کنید:

به نظر شما کدام یک از تبلیغات ذکر شده در این مقاله عجیب تر از بقیه است؟