ظهور کاخ سفید برای درهم شکستن سیاست های اپل و گوگل


دولت جو بایدن دیروز او از کنگره خواست رقابت در بازار فروشگاه های اپلیکیشن آنلاین را افزایش دهد. این درخواست بخشی از برنامه بزرگتر دولت برای مقابله با انحصار شرکت ها در صنایع مختلف است تا با افزایش رقابت در نهایت مشتریان منتفع شوند.

وزارت بازرگانی ایالات متحده گزارش جدیدی منتشر کرده و مدعی شده است که اپل و گوگل با سیاست های خود در اپ استور و پلی استور به توسعه دهندگان و کاربران عادی آسیب می رسانند. مقامات آمریکایی به طور خاص به محدود کردن دانلود برنامه به اپ استور و پلی استور اشاره می کنند. به گفته این مقامات، دو فروشگاه مورد بحث جزئیات شفافی در مورد روند بررسی اپلیکیشن در اختیار توسعه دهندگان قرار نمی دهند.

الن دیویدسونمعاون وزیر بازرگانی ایالات متحده در امور ارتباطات و اطلاعات در بیانیه ای گفت: «از دریافت مسیرها تا گپ زدن با افرادی که دوستشان داریم، برنامه ها ابزاری حیاتی برای مصرف کنندگان و بخش مهمی از کسب و کارهای آنلاین هستند. رقابتی ماندن بازار اپلیکیشن های موبایل بیش از هر زمان دیگری مهم است.”

وزارت بازرگانی خواستار ارائه قوانین جدید توسط کنگره شده و از وزارت دادگستری و کمیسیون ارتباطات فدرال خواسته است که افزایش رقابت در بازار برنامه های آنلاین را با جدیت بیشتری دنبال کنند. وزارت بازرگانی توصیه کرده است که اولویت‌بندی اپلیکیشن‌های انحصاری شرکت‌هایی مانند اپل و گوگل در فروشگاه خودشان ممنوع باشد و به مشتریان اجازه داده شود نرم‌افزار را از پلتفرم‌های جایگزین دانلود کنند.

بسیاری از راه حل های ارائه شده توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده مطابق با درخواست های شرکت هایی مانند Epic Games است. اپیک گیمز، توسعه‌دهنده بازی Fortnite، سال‌هاست که تلاش می‌کند به انحصار اپل در اکوسیستم iOS پایان دهد. در سال 2020، اپیک گیمز از اپل و گوگل به دلیل نقض قوانین ضد انحصار ایالات متحده شکایت کرد و بسیاری از ادعاهایی را که امروز در گزارش وزارت بازرگانی می بینیم مطرح کرد. یکی از بزرگترین درخواست های اپیک گیمز، مجوز دانلود بازی Fortnite از فروشگاه های مختلف است.

در سال 2021، دادگاه در پرونده Epic Games حکم نهایی را اعلام کرد (که مورد تجدید نظر قرار گرفته است) و تا حد زیادی از اپل حمایت کرد. با این حال، وزارت بازرگانی ایالات متحده به صراحت از کنگره خواسته است تا توسعه دهندگان را از اجبار استفاده از سیستم های پرداخت در فروشگاه منع کند.

به گزارش ورج، در سال‌های اخیر، اعضای کمیته‌های ضد انحصار مجلس نمایندگان و سنای آمریکا تحقیقات گسترده‌ای را با محوریت غول‌های فناوری انجام داده‌اند که در نتیجه آن لوایح جدیدی مانند «لایحه بازارهای آزاد برنامه‌ها» تصویب شده است. معرفی شده اند. این لایحه بسیاری از سیاست هایی را که وزارت بازرگانی خواستار آن شده است، اعمال می کند.

لایحه بازار آزاد کاربردی سال گذشته علاوه بر نمایندگان دموکرات آمریکا مورد حمایت نمایندگان جمهوری خواهان قرار گرفت اما تاکنون رای نهایی درباره آن انجام نشده است. بیانیه جدید وزارت بازرگانی ممکن است روند رسیدگی به این لایحه را تسریع کند.