ظاهرا مایکروسافت در حال توسعه یک تراشه هوش مصنوعی اختصاصی است


ظاهرا مایکروسافت تصمیم گرفته است که تراشه هوش مصنوعی خود را بسازید. غول فناوری مستقر در ردموند از سال 2019 مخفیانه روی این تراشه ها کار می کند. اگر توسعه سیستم روی تراشه های اختصاصی مایکروسافت تکمیل شود، این شرکت می تواند با کاهش وابستگی خود به انویدیا در هزینه های قابل توجهی صرفه جویی کند.

تراشه های هوش مصنوعی مایکروسافت مدتی است که در اختیار کارمندان منتخب این شرکت و همچنین برخی از کارمندان قرار گرفته است OpenAI واقع شده است. گزارش کردن Windows Central، این پردازنده‌ها آزمایش‌های مرتبط با هوش مصنوعی مانند مدل زبان بزرگ را امکان‌پذیر می‌کنند GPT-4 را ارائه می دهد. اگر مایکروسافت موفق شود از تراشه های اختصاصی خود برای آموزش مدل های زبانی بزرگ و تقویت هوش مصنوعی استفاده کند، دیگر نیازی به پردازنده های انویدیا نخواهد داشت و این می تواند تاثیر زیادی در کاهش هزینه های آن داشته باشد.

مایکروسافت میلیاردها دلار در OpenAI و از GPt-4 برای بهبود عملکرد سرمایه گذاری کرده است چت بات از بینگ استفاده می کند. این شرکت همچنین از هوش مصنوعی در محصولات دیگری مانند مجموعه اداری استفاده می کند. اگر غول فناوری مستقر در ردموند بتواند تراشه‌های هوش مصنوعی مورد نیاز خود را توسعه داده و تقویت کند، نه تنها عملکرد محصولات خود را بهبود می‌بخشد، بلکه از فروش آنها نیز درآمد بیشتری کسب می‌کند.

آمازون، گوگل و متا نیز در حال حاضر در حال توسعه تراشه های هوش مصنوعی خود هستند. مایکروسافت با پیروی از این مسیر می تواند کنترل بیشتری بر سخت افزار مورد نیاز خود داشته باشد و میلیون ها و شاید میلیاردها دلار صرفه جویی کند.