ظاهرا اپل علاقه مند به خرید تیم فوتبال منچستریونایتد است


اپل نیز مانند بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری مدتی است که به دنبال خرید استارت آپ ها و شرکت های دیگر است، اما حالا به نظر می رسد در اقدامی عجیب تصمیم به خرید باشگاه فوتبال منچستریونایتد گرفته است.

روزنامه دیلی استار گزارش داده است که مدیران اپل تمایل خود را برای گفتگو در مورد معامله احتمالی با آن ابراز کرده اند جونل و اورام گلیزر، مالکان فعلی منچستریونایتد ابراز داشته اند. ارزش درخواست مالکان این باشگاه در ابتدا 8.25 میلیارد پوند (معادل 10 میلیارد دلار) تعیین شده بود، اما ظاهرا اپل تصمیم دارد با قراردادی به ارزش 5.8 میلیارد پوند، این معامله را نهایی کند.

همانطور که MacWorld اشاره می کند، مبالغ اعلام شده توسط مالکان باشگاه فوتبال منچستریونایتد به نظر می رسد در دنیای ورزش زیاد باشد. در مقایسه، ارزش باشگاه چلسی نیز در ماه می 4.25 میلیارد پوند اعلام شد. علاوه بر این، ارزش فعلی تیم منچستریونایتد برای گلیزرها نکته بسیار قابل توجه این است که آنها این باشگاه را در سال 2005 با قیمتی کمتر از 800 میلیون پوند خریداری کردند. البته چنین رقمی برای شرکت بزرگی مانند اپل زیاد نیست زیرا درآمد این برند در سه ماهه آخر از فروش آیپد معادل ارزش باشگاه فوتبال مذکور است.

مقاله مرتبط:

البته احتمال خرید یک تیم فوتبال معروف توسط اپل زیاد نیست زیرا این شرکت تجربه ای در اداره یک تیم ورزشی ندارد و اگرچه این معامله ارزشی معادل فروش فصلی آیپدها دارد اما همچنان یک معامله بزرگ محسوب می شود. ریسک مالی بنابراین نمی توان با قطعیت درباره احتمال خرید باشگاه فوتبال منچستریونایتد اظهار نظر کرد. شایان ذکر است الون ماسک او پیش از این تمایل خود را برای خرید این تیم فوتبال اعلام کرده بود. چنین اخباری مطمئناً تأثیر زیادی بر جنبه تبلیغاتی برندهای بزرگ خواهد داشت و همچنین شاهد طوفانی از شایعات در مورد آن خواهیم بود.

باید اشاره کنیم که ایده اپل برای خرید یک تیم فوتبال مطرح بسیار جذاب به نظر می رسد. سریال تلویزیونی تد لاسو که از سرویس استریم تی وی پلاس اپل پخش می شود، داستان یک مربی آمریکایی بی خبر اما دوست داشتنی را دنبال می کند که هدایت تیم فوتبال بریتانیا را بر عهده می گیرد. این مجموعه یکی از برترین موفقیت های سرویس استریم محتوای اپل در دو سال گذشته بوده است.

از سوی دیگر، غول فناوری کوپرتینویی به زودی حق پخش مسابقات فوتبال MLS در ایالات متحده را به دست خواهد آورد. حال در صورت خرید تیم منچستر نهم، اپل می تواند از آن به عنوان اهرمی برای گسترش پوشش خدمات خود در سایر کشورهای جهان استفاده کند و علاوه بر آن باشگاه مذکور به ابزار تبلیغاتی بسیار خوبی برای این برند تبدیل شود.

در هر صورت، به همان اندازه که ایده خرید یک باشگاه فوتبال برای اپل جالب به نظر می رسد، بعید است که به واقعیت تبدیل شود.