“صنعت رمزنگاری بنیاد ضعیف در حال فروپاشی است”


نوریل روبینیمنتقد صنعت کریپتو و استاد اقتصاد در دانشکده بازرگانی استرن در دانشگاه نیویورک، همزمان با بحران بانکی در آمریکا علیه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال موضعی اتخاذ کرده اند. او می گوید که اکوسیستم کریپتو میزبان بسیاری از سودجویان است و روزهای پایانی این نوع دارایی نزدیک است.

روبینی ارزهای رمزنگاری شده را دارایی مناسبی برای ذخیره ثروت نمی داند و می گوید سرمایه گذاری در این زمینه “بسیار پرخطر” است. استاد اقتصاد دانشگاه نیویورک او از فروپاشی صرافی FTX به عنوان یکی از نمونه های بارز عدم اطمینان صنعت کریپتو نام برد. FTX یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال بود که توسط آن راه اندازی شد سام بنکمنفریدملقب به سلطان رمزارز، مدیریت شد.

نوریل روبینی می گوید که ارزهای دیجیتال به کلاهبرداران، مجرمان و فرارهای مالیاتی کمک می کنند. به گفته روبینی، “کل صنعت رمزنگاری مبتنی بر سست در حال فروپاشی است.” استاد اقتصاد دانشگاه نیویورک ادامه داد: “اگر می خواهید ثروت خود را ایمن نگه دارید، آخرین جایی که باید سرمایه گذاری کنید رمزنگاری است.”

روبینی می‌گوید نوسانات شدید کریپتو باعث می‌شود این صنعت پناهگاه امنی برای دارایی‌های مردم نباشد. به گفته وی، “انجام کارهای نامطلوب” عامل فروش بانک های سیلورگیت و سیگنچر در آمریکا بوده است. این دو بانک که هفته گذشته تعطیل شدند، روابط نزدیکی با شرکت‌هایی در صنعت کریپتو داشتند.