صابون مورد علاقه شما می تواند شما را به آهنربای پشه تبدیل کند


توانایی پشه ها در انتقال بیماری های کشنده ای مانند تب دنگی و زیکا آنها را به بلای تمام بشریت تبدیل می کند. اما آنها به وضوح برخی افراد را بر دیگران ترجیح می دهند. یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک تغییر ساده بهداشتی می تواند جذابیت شما را برای پشه ها تغییر دهد.

به نقل از وب سایت شبکه های فناوری، یک مطالعه اخیر در مجله منتشر شده در iScience، برخی از صابون ها می توانند پشه ها را دفع یا جذب کنند. اثر دقیق هر صابون به نظر می رسد متفاوت باشد، زیرا رایحه صابون با حس بویایی منحصر به فرد هر فرد در تعامل است.

کلمنت وینوگر، عصب‌شناس در موسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا، بزرگی این اثر را توضیح می‌دهد: «همان فردی که هنگام استفاده نکردن از صابون برای پشه‌ها بسیار جذاب است، می‌تواند در نتیجه استفاده از یک صابون خاص یا پس از استفاده از صابون دیگر برای آنها جذاب‌تر شود. به عنوان دافع. بگذارید پشه ها عمل کنند.”

بشر از زمان های قدیم از صابون و سایر محصولات بهداشتی با بوی قوی استفاده می کرده است. ما می دانیم که این مواد بویی را که دیگران درباره ما می شنوند تغییر می دهند، اما بررسی نشده است که چگونه این مواد ممکن است بر بویی که حشرات از ما درک می کنند تأثیر بگذارد.

برای پاسخ به این سوال، محققان بوی منتشر شده از چهار انسان داوطلب قبل و بعد از شستشو با چهار صابون از برندهای مختلف (Dow، Dial، Native و Simple Truth) را از نظر جذابیت برای پشه ها طبقه بندی کردند. همانطور که انتظار می رفت، بوی هر داوطلب منحصر به فرد بود، به طوری که برخی از بوها برای پشه ها جذاب تر از بقیه بود. پس از شستشو با صابون، این پروفیل ها به سرعت تغییر کردند.

Chloé Lahunder، یکی از نویسندگان این مطالعه، افزود: “صابون ها بوی ما را به شدت تغییر می دهند؛ نه فقط با افزودن مواد شیمیایی، بلکه با تغییر ترکیباتی که به طور طبیعی تولید می کنیم.”

همه پشه ها تشنه خون نیستند. پشه های نر فقط از شهد گیاه تغذیه می کنند در حالی که ماده ها پس از جفت گیری از خون تغذیه می کنند. در نتیجه، محققان آزمایش خود را بر روی پشه های ماده ای که جفت گیری کرده بودند انجام دادند. دی اکسید کربن ساطع شده از بازدم انسان نیز می تواند پشه ها را تحریک کند، بنابراین محققان این موضوع را در مطالعه خود در نظر گرفتند.