شکست دیگری برای آبی پوشان؛ توقف تولید پل ریالتو و عقب نشینی در زمینه پردازنده های هیبریدی


اینتل در یک بیانیه مطبوعاتی از تغییرات گسترده در برنامه های خود برای ورود به فضای HPC (محاسبات با عملکرد بالا) رونمایی کرد. اینتل می گوید CPU های سری Xeon Max (بر اساس Sapphire Rapids) و GPU های سری Ponte Vecchio آخرین نسل از معماری HPC این شرکت قبل از ورود به قلمرو XPU هستند. XPU پردازنده ای است که واحد CPU و GPU را ترکیب می کند.

به گزارش ServeTheHome، اینتل از توقف تولید پردازنده های سری Rialto Bridge خبر داد. به این ترتیب، این شرکت تا سال 2025 که محصولات سری Falcon Shores رونمایی می شوند، هیچ تراشه XPU خاصی برای بازار ندارد. اینتل گفته است که برای گرافیک های جدید مرکز داده به چرخه دو ساله باز خواهد گشت.

بررسی نقشه راه شرکت های مختلف نشان می دهد که اینتل در زمینه تولید XPU های کلاس HPC حدود سه سال از Nvidia و AMD عقب است.

اینتل می گوید برخلاف آنچه قبلاً اعلام کرده بود، Falcon Shores تنها به پردازنده گرافیکی مجهز خواهد بود. Falcon Shores نیز در نسل های بعدی به پردازنده مرکزی مجهز خواهد شد. اینتل می گوید که در نسل های بعدی شاهد عملکرد اصلی Falcon Shores خواهیم بود.

در همین حال، AMD قصد دارد امسال با محصولات سری Instinct MI300، پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و حافظه را روی یک تراشه قرار دهد. این سبک طراحی در سری پردازنده های Nvidia Grace Hopper که امسال عرضه می شود نیز استفاده خواهد شد.

ترکیب واحدهای CPU و GPU و حافظه در یک پلتفرم واحد سرعت انتقال داده بین اجزا را افزایش می دهد. اپل در حال حاضر از این سبک طراحی برای تولید پردازنده های اختصاصی مک استفاده می کند. این باعث شده است که سرعت انتقال داده بین CPU، GPU و حافظه بسیار بالا باشد.