شکار بی رویه به دلیل شاخ های بزرگ باعث کوچک شدن کرگدن شده است


اگر حیوانی دارای ویژگی خاصی باشد که شانس زنده ماندن او را کاهش دهد، احتمال انتقال این ویژگی به فرزندان کمتر خواهد بود. اکنون یافته های اخیر محققان نشان می دهد که وضعیت برای کرگدن هایی که به خاطر شاخ های بزرگشان شکار می شدند، دقیقاً به همین منوال بوده است.

به گزارش خبرگزاری نیواطلس، گروهی از محققان دانشگاه کمبریج انگلیس 80 عکس تاریخی از کرگدن ها را برای یک مطالعه جدید مورد بررسی قرار داده اند. این عکس ها یک دوره 132 ساله بین سال های 1886 تا 2018 را پوشش می دهند. این عکس ها بخشی از آرشیو آنلاین موسسه منابع کرگدن بود و شامل تصاویری از پنج گونه اصلی کرگدن سفید، سیاه، هندی، جوان و سوماترایی بود.

نتایج تجزیه و تحلیل ها نشان داد که اندازه شاخ (در مقایسه با اندازه کل بدن) در طول زمان در همه گونه ها کوچکتر شده است. دانشمندان معتقدند که این عمل به دلیل شکار کرگدن هایی با شاخ های بزرگتر بوده است. بنابراین، بازماندگان با شاخ‌های کوچک‌تر که بعداً تکثیر می‌شوند، صفات خود را به نسل بعدی منتقل می‌کنند. پیش از این، رویه های مشابهی در سایر حیوانات در معرض تهدید دیده شده بود.

نقاشی حمله کرگدن سیاه

نقاشی 1900 ویلیام کاتن اسول از حمله کرگدن سیاه به اسب و سوار آن

شاخ کرگدن عموماً در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک کالای نمایشگاهی به شمار می رود که می تواند نمادی از ثروت و موفقیت برای صاحب خود باشد. ظاهراً همین امر باعث شد که بسیاری از کلکسیونرها در قرون گذشته شاخ کرگدن را برای مجموعه شخصی خود خریداری کنند.

در همین حال، ارزش شاخ کرگدن دسترسی مستقیم به آن را حتی برای دانشمندان دشوار کرده بود. به همین دلیل، محققان دانشگاه کمبریج مجبور شدند خود را به تجزیه و تحلیل تصاویر محدود کنند. به همین دلیل است که در گذشته تحقیقات مشابهی برای بررسی اندازه شاخ کرگدن انجام نمی شد.

کرگدن های زنده مانده ویژگی های ژنتیکی مانند شاخ های کوچکتر را به نسل های آینده منتقل کرده اند.

محققان در تحقیقات خود از وجود 3158 نقاشی و طراحی کرگدن استفاده کردند. آثاری که مربوط به دوره بین سال های 1481 تا 2021 بودند.نکته جالب این است که در گذشته نقاشی ها کرگدن ها را به عنوان حیوانات ترسناک نشان می دادند. محققان معتقدند همین تصاویر به نوعی شکار این حیوانات را توجیه کرده است. با این حال، این رویه از حدود سال 1950 تغییر کرده است و در این مدت، کرگدن ها به عنوان حیوانات در خطر انقراض به تصویر کشیده شده اند که نیاز مبرمی به محافظت توسط ما انسان ها دارند.

مقالات مرتبط:

همچنین، در حالی که شاخ های بزرگ ممکن است کرگدن ها را در مضیقه قرار دهند، شاخ های کوچک امروزی نیز دارای معایب عمده ای هستند. در واقع کرگدن ها به دلایل تکاملی شاخ خود را از دست داده اند. اما گونه های مختلف کرگدن از شاخ خود برای کمک به تهیه غذا یا دفاع در برابر شکارچیان استفاده می کنند. بنابراین داشتن شاخ های کوچکتر برای بقای آنها مضر است.