شواهد اسکلتی راز اولین سوارکاران تاریخ را فاش کرد


کریستین کریستینسنیک باستان شناس دانمارکی از دانشگاه گوتنبرگ در سوئد، که در آخرین تحقیقات شرکت نداشت، می گوید که یافته های جدید به حل بحث طولانی که برای دهه ها ادامه داشته کمک کرده است. مدتهاست که محققان در مورد اینکه آیا مردم فرهنگ گورچالی اسب سواری می کردند یا اینکه گله های اسب را فقط برای شیر و گوشت نگهداری می کردند اختلاف نظر داشتند. کریستینسن می گوید که نتایج آخرین تحقیقات پس از یک دوره طولانی بن بست تحقیقاتی، یک دستاورد مهم است.

کریستینسن، که ویراستار کتاب جدیدی درباره فرهنگ گورچالی است، می‌گوید که مردم فرهنگ گورچالی احتمالاً برای مدیریت بهتر گله‌های گاو، بز، گوسفند و سایر اسب‌های خود به اسب سواری روی آورده‌اند. محققان قبلاً گسترش سریع فرهنگ گورچالی را به فتوحات نظامی توسط جنگجویان سواره نسبت می دادند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که عوامل دیگری مانند افزایش تحرک ممکن است تأثیرگذارتر بوده باشد.

جیمز مالورییک انسان شناس و استاد بازنشسته در دانشگاه کوئینز بلفاست در ایرلند شمالی، که در آخرین تحقیق شرکت نداشت، می گوید که مطالعه جدید به درستی در مورد نقش اسب های گورچالی در جنگ احتیاط می کند، اما بحث هنوز به پایان نرسیده است.