شفق شمالی چیست و کجا می توانید آنها را ببینید؟


چه زمانی شفق قطبی را خواهیم دید؟

اگر به دنبال دیدن شفق های قطبی هستید، سعی کنید این کار را در تابستان انجام ندهید. برای دیدن شفق قطبی به تاریکی نیاز دارید و معمولاً در ماه های تابستان کمترین تاریکی وجود دارد. خبر خوب این است که چرخه 11 ساله فعالیت خورشیدی در اوج خود قرار دارد و احتمالاً شاهد لکه‌های خورشیدی، شعله‌ها و پرتاب‌های جرمی تاج خواهیم بود.

پدیده پرتاب جرم از تاج خورشیدی قوی ترین منبع ذرات بارداری است که از تاج خورشیدی یا جو فوقانی خورشید خارج می شود. هنگامی که خورشید این فوران های پلاسما را به سمت زمین ساطع می کند، شفق های شگفت انگیزی ایجاد می شود. اما دانستن آب و هوای خورشیدی به تنهایی برای پیش بینی شفق قطبی کافی نیست. اما شما به یک آسمان تمیز و صاف نیاز دارید. در منطقه نورهای شمالی، فصول بهار و زمستان کمتر از فصل پاییز ابری است، بنابراین برنامه ریزی سفر بین دسامبر و آوریل ایده خوبی است. در حالت ایده آل، زمان سفر باید همزمان با ماه نو باشد و مطمئن شوید که به اندازه کافی از چراغ های شهر فاصله دارید.

گرم بپوشید و بین ساعت 10 شب تا 2 بامداد به وقت محلی به تماشای شفق شمالی بروید. دوره های فعالیت شفق قطبی معمولا 30 دقیقه طول می کشد و هر دو ساعت یکبار اتفاق می افتد. شفق قطبی یک پدیده متناوب است و به طور تصادفی در فواصل زمانی کوتاه رخ می دهد.

برای اطلاع از میزان فعالیت شفق قطبی در منطقه خود، می توانید پیش بینی های شفق قطبی را بررسی کنید. از موسسه ژئوفیزیک استفاده کنید. همچنین برای وب سایتی به نام Aurorasaurus اطلاعات فوری را برای علاقه مندان به شفق قطبی فراهم می کند.

حتی می توانید شفق قطبی را بدون خروج از خانه ببینید. آژانس فضایی کانادا در فصول پاییز، زمستان و بهار، بازخورد مستقیم آسمان را در شمال غربی کانادا ارائه می دهد.