شرکت Blue Origin یک سلول خورشیدی از خاک شبیه سازی شده ماه ساخته است


دانشمندان و مهندسان ده ها سال است که در مورد استفاده از سطح غبارآلود ماه برای تولید پنل های خورشیدی صحبت می کنند. تمام اجزای مهم سلول های خورشیدی مانند سیلیکون، آهن، منیزیم، آلومینیوم و غیره در سنگ سنگی قمری یافت می شود.

از زمان آوردن خاک ماه به زمین در طول برنامه آپولو و کشف فراوانی مواد مذکور، دانشمندان در صدها مقاله تحقیقاتی تولید پنل های خورشیدی با استفاده از آنها را بررسی کرده اند. اما پیشرفت مهندسی در این زمینه نسبتاً کند بوده است. به عبارت دیگر، ما نمی دانیم که آیا پوشاندن ماه با پنل های خورشیدی فقط یک ایده علمی تخیلی است یا واقعاً کار می کند.

اما اکنون ممکن است پاسخی برای این سوال داشته باشیم. Blue Origin، شرکت فضایی متعلق به جف بروس، بی سر و صدا در یک پست وبلاگی در روز جمعه اعلام کرد که در دو سال گذشته روی برنامه ای به نام “کیمیاگر آبی” کار می کند. این ایده بود. این شرکت سلول های خورشیدی و سیم های انتقال نیرو را با استفاده از خاک شبیه سازی شده قمری یا موادی که از نظر شیمیایی و کانی شناسی مشابه سنگ سنگی قمری هستند، ساخته است.

روش مهندسی مورد استفاده بر اساس فرآیندی به نام “الکترولیز سنگی مذاب” است و شرکت Blue Origin آن را برای تولید سلول های خورشیدی بهبود بخشیده است. در این فرآیند جریان الکتریکی مستقیم در دمای بالای 1600 درجه سانتیگراد بر روی سنگ سنگی شبیه سازی شده اعمال می شود و از طریق آن می توان آهن، سیلیکون و آلومینیوم را از خاک ماه استخراج کرد. Blue Origin می گوید که سیلیکون با خلوص بیش از 99.999 درصد را از طریق الکترولیز سنگ سنگ مذاب تولید کرده است.