شرکت بازیابی حیوانات منقرض شده در تلاش است تا دودو را به زندگی بازگرداند


امید است که تلاش‌های متمرکز بر بازسازی زیستگاه دودو به نفع سایر گیاهان و جانوران بومی باشد و حتی پرنده معرفی‌شده مستقیماً به بازسازی اکوسیستم آن کمک کند. به عنوان مثال، لاک پشت های غول پیکری که برای جایگزینی گونه های منقرض شده به جزیره ای در نزدیکی موریس معرفی شده اند، با خوردن میوه های درخت آبنوس و توزیع دانه های آنها در اطراف محیط، به احیای این درختان بومی کمک کرده اند.

سیندینگ که DNA باستانی را از گرگ های پلیستوسن، کرگدن های پشمالو و نیاگاوس استخراج کرده است، از شنیدن اینکه دودو از انقراض بازگردانده شده است، شگفت زده و هیجان زده می شود. او معتقد است که Colossal با این پرنده بیشتر از ماموت یا گرگ تاسمانی موفق می شود. با این حال، او اضافه می کند که این بستگی به تعریف افراد از موفقیت دارد. “شما می توانید ژنوم یک حیوان را ویرایش کنید و بگویید که یک گونه را بازآفرینی کرده اید. اما آیا واقعا یک گونه است؟

سیندینگ می گوید: «دودو انتخاب خوبی است زیرا رشد جنین نه در جانشین، بلکه در مدت زمان کوتاهی در داخل تخمک اتفاق می افتد. در حالی که ماموت باید تقریباً دو سال در شکم فیل حمل شود. همچنین، کار با جوجه کمی ساده تر از توله گرگ تاسمانی است. او می‌افزاید که سؤال اخلاقی در مورد دودو این است که آیا سرمایه‌گذاری در آن یک انتخاب منطقی است یا باید پول را صرف حفظ کبوترهای زنده دیگری کنیم که در آستانه انقراض هستند.

تام گیلبرتمدیر مرکز هولوژنومیکس تکاملی بنیاد تحقیقات ملی دانمارک، به تازگی به هیئت مشاوره علمی Colossal ملحق شده است. در سال 2022، قبل از عضویت در این هیئت، او به وب سایت Technology Networks گفت که علاقه زیادی به ایده و فناوری پشت بازیابی گونه های منقرض شده دارد. اما او در مورد تأثیر اخلاق انسانی در انتخاب گونه تعجب می کند. همانطور که شبکه های فناوری می گوید، “چرا روی چیزهای خوب توقف کنیم؟” در مورد چیزهای بد چطور؟ آیا عوامل بیماری زا اکنون ریشه کن شده اند؟

شاپیرو می گوید که بازگرداندن دودو از انقراض راه حلی برای بحران انقراض نیست. انقراض برای همیشه است. اما با پیگیری موضوع بازیابی دودو از انقراض، Colossal در حال توسعه ابزارهای ضروری برای ژنومیک پرندگان است. در نتیجه، پرنده قرن 21 می تواند به محافظت از همه پرندگان کمک کند.

دودو تنها یکی از چندین پرنده منقرض شده است. طبق گزارش سال 2017 انجمن جهانی پرنده شناسی، 161 گونه از پرندگان از سال 1500 منقرض شده اند. با این حال، Colossal سعی می کند با تمرکز بر اهمیت دودو، ذهن دانشمندان و عموم مردم را بر روی تمام مشکلات انقراض متمرکز کند. شاپیرو در حالی که دست راست خود را بالا می گیرد تا خالکوبی دودو را آشکار کند، می گوید: «ما می توانستیم پرنده های مختلف زیادی را انتخاب کنیم. [اما] به هر حال، من واقعاً دودو را دوست دارم.”