شباهت ها و تفاوت های گوشه ها و ناودانی ها


هر یک از انواع پروفیل های فولادی با توجه به نیاز در هندسه، وزن و نوع اتصالات این مقاطع طراحی و تولید می شوند. نبشی، سپر و ناودانی گروه های مختلفی از پروفیل ها هستند که در این سه مبحث با یکدیگر متفاوت هستند. نبشی و ناودانی پس از انواع تیرآهن و میلگرد پرمصرف ترین شاخه های فولادی هستند که در ساختمان سازی و صنعت کاربرد دارند.

این بخش ها در نحوه استفاده و تولید شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. هر کدام دسته بندی ها و انواع مختلفی دارند. اندازه های مختلف و عوامل دیگری که باعث ایجاد طبقه بندی های دیگری در این محصولات می شود، میزان تنوع را در بین آنها افزایش داده است. شناخت انواع نبشی و ناودانی، دسته بندی هایی که برای آن ها تعریف می شود و همچنین توجه به شاخص های وزنی این محصولات از نکات ویژه ای است که در خرید نبشی و ناودانی باید مورد توجه قرار گیرد. قیمت ورق های فولادی به دلیل استفاده از آنها در تولید برخی از انواع نبشی و ناودانی از دیگر عواملی است که به طور خاص بر قیمت نبشی و ناودانی پرس تاثیر می گذارد. تفاوت این دو محصول در فرآیند تولید و کاربرد از نکاتی است که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

زاویه چیست؟

نبشی در انواع مختلف نمونه ای از انشعابات فولادی می باشد که به دلیل کاربرد خاص آن ظاهری متفاوت با سایر تیرهای قابل استفاده در اسکلت فلزی دارد. این محصولات دارای دو تیغه در نمای عرضی هستند که به صورت عمود بر یکدیگر متصل شده اند. نام این تیغه ها در اصطلاح فنی بال است. نبشی ها در انواع سبک و سنگین، نبشی بال نامساوی و بال مساوی، معمولی و مشبک تولید می شوند. علاوه بر این، طبقه بندی دیگری برای انواع گوشه ای وجود دارد که به تفاوت در روند تولید آنها اشاره دارد. با توجه به نوع مواد اولیه و روش های مورد استفاده در فرآیند تولید، تمامی گوشه ها به دو دسته پارچه و پرس تقسیم می شوند. همانطور که گفته شد، شاخص های وزنی یکی از پارامترهای اصلی در خرید گوشه ای هستند. مهندسان ساختمان و پروژه های ساختمانی از فرمول ها و استانداردهای تعریف شده در جدول وزنی زاویه ای برای تسهیل محاسبات مورد نیاز در این موضوع استفاده می کنند.

گل میخ چیست؟

ناودانی ها دسته دیگری از پروفیل های فولادی هستند که به صورت فولادی و کربنی تولید می شوند. نوع کاربرد این محصول در سازه های فلزی با نبشی متفاوت است اما گاهی نبشی و ناودانی به جای هم در سازه ها استفاده می شوند. لازم به ذکر است که انواع ناودانی نیز در دسته بندی های مختلفی طبقه بندی می شوند. این محصولات نیز مانند نبشی به انواع سبک و سنگین پارچه و پرس و معمولی و مشبک تقسیم می شوند. ظاهر گل میخ ها بسیار شبیه به پروفیل C است. این محصولات دارای سه تیغه هستند که دو تیغه به موازات یکدیگر در امتداد شاخه کشیده شده و به صورت عمودی به دو لبه تیغه سوم متصل می شوند.

شباهت های گوشه و گل میخ

نبشی و ناودانی دو نوع پروفیل فولادی هستند که شباهت ها و تفاوت های زیادی در فرآیند تولید و استفاده دارند. استفاده از شمش فولادی در ساخت انواع پارچه و تولید نمونه های پرس شده با استفاده از ورق های فولادی یکی از شباهت های انواع گوشه و ناودانی است. از شباهت های این دو نوع پروفیل در حال استفاده می توان به استفاده از آنها برای تقویت اتصالات اصلی در سازه ها و اسکلت های فولادی اشاره کرد. ساخت شبکه های آرماتور سازه مانند خرپا، رکاب در و … با هر یک از این دو نوع پروفیل قابل انجام است. تفاوت اصلی بین انواع نبشی و ناودانی در ظاهر این دو نوع پروفیل است. گوشه ها در نمای عرضی شبیه حرف L و ناودانی ها در این نما شبیه حرف U هستند. نوع اتصالات و روش استفاده از نبشی و ناودانی در سازه ها با یکدیگر متفاوت است. از دیگر تفاوت های این دو نوع پروفیل می توان به استفاده مضاعف از گوشه ها در کنار یکدیگر اشاره کرد که در ناودانی ها وجود ندارد. از آنجایی که ناودانی ها فضای عرضی بیشتری دارند و سه بعدی هستند، در اتصالات عمودی به پایه های محکم تری نیاز خواهند داشت.

نبشی و ناودانی بخرید

هر یک از این دو پروفیل در انواع مختلف خود علاوه بر تفاوت ظاهری دارای مشخصات فنی، مشخصات فیزیکی و مکانیکی و همچنین شاخص های وزنی متفاوتی هستند. برای انتخاب نمونه مورد نظر و استفاده بهینه از این مقاطع در ساخت و توسعه سازه ها و اسکلت های فلزی، استفاده از تجربیات متخصصین این حوزه ضروری است. هموطنان گرامی می توانند جهت مشاوره در مورد قیمت نبشی و ناودانی پارچه در انواع مختلف و سایر مقاطع استیل، انجام مقایسه کیفی و همچنین انتخاب محصول مناسب با کارشناسان ما در سایت آهن مهام تماس حاصل فرمایند.

/ پایان گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.