سیم کارت رایگان برای گردشگران خارجی; یادآوری تبعیض


وزیر ارتباطات روز 13 اسفند در گفت و گو با خبرگزاری آریا خبری داد که خشم بسیاری را برانگیخت. عیسی زارع پور در این گفت و گو با اشاره به مشکلاتی که گردشگران و گردشگران خارجی در کشور به دلیل فیلتر شدن دو پلتفرم واتس اپ و اینستاگرام تجربه کرده اند، گفت: با توجه به محدودیت هایی که برای استفاده از این دو بستر وجود دارد، در حال بررسی هستیم. برای گردشگران خارجی که به کشورمان سفر کرده اند، سیم کارت های ویژه ای طراحی کنیم تا این افراد در مدت اقامت خود در ایران بتوانند راحت تر و بهتر از فضای مجازی استفاده کنند.»

این خبر در توییتر پاد (سکوی اطلاع رسانی دولت) نیز منتشر شد اما به زودی حذف شد.

گردشگران خارجی به سیم کارت های بدون فیلتر نیاز دارند، اما مردم نه؟

کره شمالی یکی از محدودترین اینترنت های جهان را دارد، به طوری که هر بار که محدودیت جدیدی را تجربه می کنیم، سایه «کره شمالی بودن» بیشتر می شود. در آن کشور گردشگران و دانشجویان خارجی دسترسی بهتری به اینترنت دارند که البته هنوز با اینترنت کشورهای آزاد قابل مقایسه نیست، اما از شهروندان کره شمالی و حتی دانشجویان آنها بهتر است. سطح دسترسی به اینترنت در این کشور بسیار تبعیض آمیز و به اصطلاح طبقاتی است.

شنیدن خبر سیم کارت ویژه گردشگران خارجی با دسترسی آزادتر به اینترنت ما را به یاد وضعیت این کشور می اندازد. کشوری که اخبار درز در مورد وضعیت مردمش به شدت کنترل می شود.

همانطور که اینترنت کلاس با احراز هویت و کنترل همراه است، سیم کارت ویژه گردشگران خارجی نیز به راحتی قابل کنترل و نظارت است.

در حالی که مردم برای استفاده روزانه و تجاری باید دائماً با انواع محدودیت های اینترنت دست و پنجه نرم کنند، اما اگر گردشگران خارجی به سیم کارت رایگان دسترسی داشته باشند، دیگر درکی از تجربه یک شهروند ایرانی در اینترنت نخواهند داشت. حقیقت فیلترینگ در ایران به سادگی پنهان است.

ماجرای سیم کارت خارجی ها هم ما را یاد اتفاقات دیگری انداخت. موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ها برای تماشای فوتبال که برای بانوان ایرانی ممنوع بود اما بانوان خارجی به راحتی می توانستند این بازی ها را تماشا کنند. این تبعیض هرگز به خاطر مردم از بین نرفت و علیرغم مبارزات و مخالفت های صورت گرفته ادامه دارد.

بازگشت به گذشته و یادآوری می تواند تا داستان کاپیتولاسیون هم پیش برود، همان طور که بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی به آن اشاره کرده و آن را توهین بزرگی به مردم کشور دانسته اند. همچنین تفاوت دسترسی گردشگران خارجی و شهروندان ایرانی به اینترنت را تحقیر ملت ایران در مقابل گردشگران خارجی و مطیع بودن شهروندان ایرانی عنوان کرده اند. گفتند ما در کشور خودمان شهروند درجه دو هستیم.

محمد فضلی، جامعه شناس و استاد دانشگاه نیز در توئیتر خود درباره این تبعیض بین گردشگران و شهروندان ایرانی نوشت: فرض کنید ما ایرانی ها هم توریست هستیم، فقط میانگین اقامت ما 70 سال است، اگر گردشگران خارجی برای چند نفر نیاز به سیم کارت خاص داشته باشند. روزهای اقامت برای استفاده از فضای مجازی، گردشگران طولانی مدت هم داریم.»

تفاوت در سطح دسترسی همیشه منجر به اجاره و بازارهای غیررسمی می شود. همانطور که بارها در مورد اینترنت کلاسی گفته شده است، پس از مدتی سیم کارت گردشگری می تواند برای عده ای منبع اشتغال و درآمد و برای برخی دیگر اجاره دسترسی به سیم کارت با اینترنت رایگان شود.

روند محدودیت اینترنت و فیلترینگ شدید در چند ماه اخیر نیز باعث رشد بازار فروش vpn و فیلترشکن شد. روزنامه فرهیختگان اخیرا در گزارشی حجم بازار فیلترشکن پولی در ایران را حدود 16 هزار میلیارد تومان در سال برآورد کرده است.

سیم کارت ویژه سهولت دسترسی گردشگران به اینترنت برای کمک به صنعت گردشگری نیز یادآور تمامی مشاغلی است که به دلیل محدودیت های اخیر متحمل ضرر و زیان سنگین شده اند. به ویژه فیلتر شدن اینستاگرام و واتس اپ علاوه بر زیان کسب و کارهای بزرگ، بسیاری از مشاغل کوچک خانگی، مشاغل متنوع مانند تولید محتوا، کارشناس شبکه های اجتماعی، گرافیک و برنامه نویسی را با آسیب جدی مواجه کرد. اما راه حل به گفته مسئولان این بود که به جای رفع محدودیت ها، به برخی از گروه های آسیب دیده امتیازات مختلف داده شود.

وزارت ارتباطات: فقط طبق پیشنهاد

کاربران در شبکه های اجتماعی با عصبانیت به این موارد اشاره کرده اند. در نهایت این خبر از توییتر پاد حذف شد و وزارت ارتباطات با دیدن این حجم از اعتراضات به این نتیجه رسید که باید در مورد اظهارات وزیر توضیح دهد. در توضیحی که ایسنا منتشر کرده، گفته شده طراحی سیم کارت ویژه گردشگران خارجی به دلیل محدودیت های اینستاگرام و واتس اپ تنها یک پیشنهاد است و هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است. اما این داستان به طور کلی تکذیب نشد.

وزارت ارتباطات در توضیحی با اشاره به اینکه میزان نصب و استفاده از پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی در بین کاربران ایرانی همچنان در حال گسترش است، گفت: اما برای گردشگران خارجی که برای مدت کوتاهی به ایران سفر می کنند و حلقه آنها ارتباط با هموطنان خودشان بر روی پلتفرم‌ها است، طبق مقررات داخلی ما، آن پلتفرم‌ها محدودیت‌هایی دارند، درخواست اختصاص سیم‌کارت‌های توریستی زمان‌دار شده است که تفاوت آن‌ها دسترسی به چند پلتفرم خاص است و اعتبار آن سیم‌کارت پس از اتمام است. توریست می رود

در واقع وزارت ارتباطات طراحی و ارائه این گونه سیم کارت ها را مد نظر قرار داده است و این پیشنهاد به شرح این توضیحات ارائه شده است.

یک بار هم زارع پور درباره بازنگری محدودیت های اعمال شده صحبت کرده بود و گفته بود که در تلاش هستیم برخی از محدودیت های یکی دو دهه گذشته را که دلایل محدودیت ها از بین رفته است، بازنگری کنیم و به گوگل پلی هم اشاره کرد. اما خبری از این تلاش ها نبود.

وزیر ارتباطات تاکنون پیشنهاد دیگری در خصوص رفع محدودیت اینترنت برای شهروندان ایرانی ارائه نکرده است. او همیشه اعلام کرده که تصمیم گیرنده نیست.