سیفلیس؛ بیماری وحشتناکی که منجر به پیروزی و شکست در جنگ های تاریخ شد


بیماریهای مقاربتی در طول تاریخ و فرهنگ عمومی کمتر گزارش شده است. اما گسترش و تأثیرات آن در جوامع مختلف نیازمند بررسی دقیق در تحقیقات علمی و فرهنگی است. به عنوان مثال، در سوابق اطلاعاتی ارتش ایالات متحده در طول جنگ جهانی اول، می‌توان مشاهده کرد که بیماری‌های مقاربتی دومین عامل ناتوانی و غیبت از انجام وظیفه بوده است. مجموع این غیبت ها باعث تلفات بیش از 7 میلیون روز کاری و جان باختن 10 هزار نفر شده است.

تنها شیوع آنفولانزای اسپانیایی بین سال‌های 1918 و 1919 باعث غیبت بیشتر در طول جنگ شد. در طول جنگ جهانی دوم، میزان ابتلا به بیماری های مقاربتی در میان سربازان 43 نفر در هر 1000 نفر بود. اختراع پنی سیلین در سال 1943 کمک زیادی به کنترل شیوع گسترده سوزاک و سیفلیس در بین مردم کرد.

سیفلیس بسیاری از ارتش فرانسه را کشت یا آنها را مخدوش کرد.

دزیدریوس اراسموسفیلسوف و متکلم هلندی و یکی از دانشمندان بزرگ رنسانس شمالی در سال 1520 در مورد این بیماری وحشتناک نوشت: «اگر از من بپرسید که مخرب ترین بیماری چیست، بدون تردید پاسخ خواهم داد که این بیماری است که تا این حد شعله ور شده است. آیا چندین سال است که بطور غیرقابل کنترلی به تمام بدن هجوم آورده، در مقابل هنر پزشکی مقاومت کرده، به راحتی مردم را مبتلا کرده و در نهایت بیماران را به طرز وحشیانه ای شکنجه کرده است؟”

اگرچه سیفلیس به اندازه طاعون بوبونیک ویرانگر نبود، اما علائم دردناک و نفرت انگیزی داشت. سیفلیس کابوس مردم در روزهای قبل از اختراع پنی سیلین بود. این عفونت وحشتناک از زخم های تناسلی شروع شد و به تدریج در تمام بدن پخش شد. بعد از آن نوبت به آبسه های دردناک و زخم های شدید همراه با درد وحشتناک رسید. درمان در آن زمان شامل تزریق جیوه و دود بود. درمان دوم تقریباً بی اثر بود. اما درمان با جیوه باعث مسمومیت حاد شد. بنابراین پزشکان به جای درمان بیماران، مرگ آهسته و دردناکی به آنها دادند.

سیفلیس در نتیجه تبادل کلمبیایی

فرضیه ای در مورد باکتری Treponema pallidum، عامل بیماری سیفلیس، نشان می دهد که منشا این باکتری مناطق گرمسیری قاره آمریکا است. این زیرگونه بعدها با سفر به آن سوی اقیانوس اطلس تغییر کرد تا بتواند در آب و هوای سردتر زنده بماند و تولید مثل کند. بنابراین، سیفلیس از کجا آمده است؟ به احتمال زیاد آمریکای لاتین. در واقع، تحقیقات انجام شده بر روی دو نوع عفونت یاز استوایی (روی ساکنان مناطق دورافتاده) شواهد قوی از این باکتری ها ارائه کرده است.