سیستم تهویه مطبوع و کولر دوگانه خودرو چیست و چگونه کار می کند؟


بسیاری از مردم از امکانات موجود در ماشین ها خود آگاهی آنها کامل نیستند. دلیلش این است خواهد بود که گاهی در فصل تابستان با وجود داشتن داشتن کولر گازی نیز باعث می شود احساس گرما کنید. ولی در باره همه خودروهای جدید مدرن دارای یک مزیت بسیار جالب به نام سیستم تهویه مطبوع و خنک کننده دوگانه هستند. این سیستم به راننده اجازه می دهد می دهد دمای مورد نظر خود را تنظیم کنید و به لطف خودکار بودن آن نگران تنظیم مجدد نباشید. در این مقاله از انزل ما وب را بررسی خواهیم کرد، سیستم تهویه مطبوع دوگانه چیست و چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع خودرو

سیستم آب و هوای دو منطقه ای خودرو چگونه کار می کند

سیستم تهویه مطبوع دوگانه، نسخه هوشمندتر کولرهای مورد استفاده در خودروها است. با استفاده از این سیستم راننده در هر لحظه نیازی به تنظیم دمای مورد انتظار به وسیله دکمه ندارد. زیرا ماشین این کار را به صورت خودکار انجام می دهد. در ادامه به طور کامل متوجه خواهید شد که کولر دوگانه به چه معناست و چه تفاوت هایی با کولرهای قدیمی دارد.

کولر دوگانه خودرو چیست؟

مانند همانطور که از توضیحات قبلی متوجه شدید، این سیستم با سیستم های قبلی تفاوت دارد. اجزای سیستم تهویه مطبوع خودرو شامل تنظیم از جانب سنسور است برای نظارت بر دمای بیرون و داخل خودرو، رطوبت، کیفیت هوا و نور خورشید تعبیه شده است شده اند. کامپیوتر این سیستم سرعت گرمایش، تهویه و تهویه هوا را هماهنگ می کند و کمک می کند او انجام می دهد دمای تنظیم انجام شده توسط تو به مانند به طور خودکار ذخیره می شود.

در واقع این سیستم مشابه ترموستات های لوازم خانگی شماست. ترموستات ها با افزایش دمای وسایلی مانند اتو، مدار الکتریکی دستگاه را قطع می کنند. سپس با کاهش دمای دستگاه دوباره مدار را وصل کرده و روشن می کنند. سیستم تهویه مطبوع دوگانه همچنین به شما این امکان را می دهد که یک دمای واحد را برای کل فضای داخلی خودرو تنظیم کنید. با این کار، سیستم به طور خودکار دما را در همان محدوده حفظ می کند و باعث می شود در طول روز احساس راحتی کنید.

در تهویه مطبوع دوگانه، دو قسمت مختلف خودرو به طور مستقل می توانند دمای متفاوتی داشته باشند. یعنی راننده و سرنشین جلو می توانند به طور جداگانه دمای مناسب را برای خود انتخاب کنند. حتی در برخی خودروهای بزرگتر، صندلی های جلو و عقب هر دو دارای سیستم های مستقل برای گرمایش و تهویه هستند. برخی از خودروهای لکسوس دارای تنظیمات Climate Concierge هستند. این سیستم تهویه مطبوع دوگانه را با سیستم کنترل دما برای صندلی ها و فرمان یکپارچه می کند. همچنین مجهز به دستگاه تصفیه هوا می باشد. به همین ترتیب، سنسورهایی برای نظارت بر دمای صندلی سرنشینان وجود دارد.

تفاوت کولر خودرو با کولر دوگانه چیست؟

کولر خودرو یا AC از یک فن برای مکش هوای گرم به داخل محفظه خودرو استفاده می کند. به این ترتیب هوای گرم از خودرو خارج می شود و هوای خنک وارد خودرو می شود. با استفاده از این سیستم دمای مورد نظر خود را تنظیم کرده و فن تهویه مطبوع داخل خودرو را با سرعتی که دوست دارید هوای سرد را به داخل دمیده کنید تنظیم می کنید. اگر کولر خودروی شما به خوبی کار کند مانند یخچال خواهد بود و به سادگی هوای داخل خودرو را بدون هیچ عارضه ای خنک می کند. در این سیستم باید به صورت دستی محل وزش هوای سرد را تنظیم کنید.

اگر تهویه یا به اصطلاح کولر خودرو روی دمای گرم تنظیم شود، سیستم خنک کننده خاموش شده و هوای داخل خودرو گرم می شود. در این حالت که به آن بخاری خودرو می گوییم، سرعت فن به صورت دستی توسط ما تنظیم می شود. یکی دیگر از نشانه های کولر خودرو، تبدیل رطوبت هوا به آب است که از زیر خودرو خارج خواهد شد.

برخلاف کولر خودرو، نیازی به تنظیم دستی فن در سیستم تهویه مطبوع دوگانه ندارید. اگر دمای خودرو کمتر از دمای دلخواه شما باشد، سیستم دوگانه با استفاده از حرارت موتور و فن دمنده محفظه، تهویه را تا رسیدن به دمای مطلوب خاموش می کند. همچنین برخلاف کولر ماشین که مانند یخچال عمل می کند، این یک سیستم کامپیوتری است. خنک کننده دوگانه از ابزارهایی برای حفظ دمای تنظیم شده در دو یا چند نقطه از خودرو استفاده می کند.

مقایسه کولر خودرو و کولر دوگانه و تفاوت آنها

آیا سیستم تهویه مطبوع خودرو کارآمد است؟

حتی برخی افراد با داشتن این سیستم در خودروهای خود از آن استفاده نمی کنند. آنها ترجیح می دهند هوا را به صورت دستی کنترل کنند. اما استفاده از این سیستم در یک درایو طولانی می تواند بسیار کارآمد باشد. با روشن کردن سیستم تهویه مطبوع دوگانه، راننده هر بار نیازی به تنظیم دمای جدید ندارد. به همین دلیل، او احساس راحتی بیشتری خواهد کرد. حتی در سیستم های چند منطقه ای، سرنشینان عقب با استفاده از این سیستم دمای مورد انتظار خود را خواهند داشت. به طور کلی، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه برای زمانی که یک نفر در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرد و دیگری در سایه قرار می گیرد، یک انتخاب عالی خواهد بود.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله سعی شد تا سیستم خنک کننده دوگانه خودرو مورد بررسی قرار گیرد و تفاوت این سیستم با سیستم های قبلی برشمرد. با توجه به مطالب گفته شده از سیستم دوگانه خودروی خود استفاده خواهید کرد؟ یا هنوز می خواهید دمای ماشین را به صورت دستی تنظیم کنید؟ می توانید دلایل خود را برای استفاده یا عدم استفاده از این سیستم در قسمت نظرات برای ما بنویسید.