سیاست چین در مقابله با کرونا؛ زنگ بیداری برای تولید آیفون


در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در چین، کارشناسان زنجیره تامین محصولات اپل اعلام کردند که این اتفاق و سیاست های این کشور برای تداوم نیروی کار می تواند منجر به مشکلاتی در خطوط تولید آیفون شود. پس از شیوع ویروس کووید-19 در ماه اکتبر، اپل بیش از یک ماه است که با مشکلات ناشی از این حادثه در کارخانه مونتاژ اصلی خود، فاکسکان، دست و پنجه نرم می کند.

فاکس‌فان در شهر ژنگژو، معروف به شهر آیفون، قرار دارد و طبق تحقیقات بانک سوئیسی UBS، این کارخانه قبلاً بخشی از تولیدات خود را به کارخانه‌های دیگر در سراسر چین منتقل کرده است. اپل با هدف کاهش زمان انتظار طولانی مدت (23 روز) برای مشتریان آیفون، همکاری خود را با تامین کنندگان قطعات مختلف آغاز کرده است.

اکنون بر اساس گزارش فایننشال تایمز، با ظهور مجدد کرونا در چین و محدود نشدن فعالیت کارخانه‌ها، خطر کمبود نیروی کار در کارخانه‌های قطعه‌سازی یا مونتاژ، ساکنان کوپرتینو را تهدید می‌کند. یکی از مدیران اپل در کالیفرنیا که مسئول ردیابی بیش از 3 میلیون دستگاه در زنجیره تامین است، گفت:

من معتقدم موج جدید کرونا در چین و کمبود نیروی کار به دنبال درگیری با این ویروس بر بسیاری از فعالیت‌ها تأثیر خواهد گذاشت. نه تنها کارخانه ها، بلکه انبارها، خطوط توزیع، تدارکات و حتی حمل و نقل نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

قبل از شروع تعطیلات کریسمس در 6 نوامبر، اپل نسبت به یک اختلال بزرگ در زنجیره تامین هشدار داد. این بیانیه کمتر از دو هفته پس از پیش‌بینی کاهش 8 درصدی فروش در دوره کریسمس منتشر شد.

بر اساس برآوردهای بانکی، تحلیلگران انتظار دارند که درآمد اپل در سه ماهه آینده به کمتر از 123.9 میلیارد دلار (معادل مشابه در سال گذشته) برسد و سود خالص این شرکت بیش از 8 درصد کاهش یابد. اگر این پیش بینی ها درست باشد، رشد درآمد اپل پس از 14 فصل متوالی متوقف خواهد شد و این شرکت با کمبود بین 5 تا 15 میلیون آیفون مواجه خواهد شد.

اگر سفارشات انجام نشده به جای لغو نشده “به تعویق افتاد” در نظر بگیرید، این پیش بینی ها ممکن است کمی دیرتر اتفاق بیفتد. اما مدل سازی نشان داده است که با ظهور مجدد ویروس کرونا در چین، یک میلیون چینی در معرض خطر مرگ ناشی از ویروس کووید-19 در سه ماهه زمستانی آینده قرار دارند.

شایان ذکر است که یک پنجم درآمد اپل از فروش محصولاتش در چین است و بیش از 90 درصد آیفون های این شرکت نیز در چین مونتاژ می شوند. سامسونگ در سال 2019 از چین خارج شد و شروع به مونتاژ محصولات خود در حداقل چهار کشور دیگر کرد.

تحلیلگر و مشاور نام برد هوراس ددیو او توضیح داد که خط تولید و مشکلات عملکرد اپل در ماه‌های اخیر می‌تواند با بحران تقاضا در چین مرتبط باشد. زیرا مصرف کنندگان محصولات این شرکت آن دسته از مصرف کنندگانی هستند که به محض معرفی محصولات خرید خود را در اولویت قرار می دهند. او افزود:

پیش از این، با سیاست هایی که چین برای کار از راه دور و کار از خانه اجرا کرده بود، جهان شاهد افزایش تقاضا در طول قرنطینه بود. اما اکنون بدون محدودیت، مصرف کنندگان چینی ممکن است در سال آینده از خرید این محصولات خودداری کنند.

آلن دی، یکی از افرادی است که با سازمان ملل متحد در لندن برای استانداردهای شرکتی برای مقابله با کووید-19 همکاری می کند. وی همچنین افزود:

تلاش چین برای از بین بردن این بیماری به جای مدیریت آن، خطوط مونتاژ این کشور را در معرض خطر شیوع قرار داده است. دو تا شش ماه آینده یک دوره حیاتی برای زنجیره تامین اپل خواهد بود. زیرا چین در مدیریت کرونا نابالغ است. بقیه جهان استانداردهایی را برای مقابله با کووید-19 ایجاد کرده است. اما چین تقریباً هیچ کاری برای تشویق شرکت ها به پذیرش این استانداردها انجام نداده است.