سیاست قیمت گذاری اینتل یک “سلاح استراتژیک” برای ضربه زدن به AMD است


یکی از شرکت‌های برجسته وال استریت، با اتخاذ موضع علیه سیاست‌های اینتل، می‌گوید که بزرگترین سازنده تراشه ایالات متحده اقدامات مخربی را علیه AMD انجام داده است تا رشد رقیب خود را در بازار پردازنده‌های دسکتاپ کاهش دهد. به گفته تحلیلگران، همین اقدامات ممکن است به خود اینتل نیز ضربه بزند.

به گفته تامز هاردور، تحلیلگران ادعا کرده اند که اینتل تلاش می کند AMD را از طریق ظرفیت تولید بالا و توانایی آن در قیمت گذاری رقابتی به چالش بکشد. اینتل همچنین در تلاش است تا از نفوذ بیشتر AMD به بازار پر سود لپ‌تاپ‌های رده بالا جلوگیری کند.

یک تحلیلگر از Bernstein Research اقدامات اینتل در بازار پردازنده های دسکتاپ را “نیمه مخرب” خواند و گفت که این شرکت از ظرفیت تولید و سیاست قیمت گذاری خود به عنوان یک “سلاح استراتژیک” استفاده می کند. از دیدگاه این موسسه، توانایی اینتل در عرضه پردازنده های بسیار بالا حتی در دوران رکود صنعت تراشه راهی برای ضربه زدن به AMD است.

حدود 53 درصد از درآمد سه ماهه سوم سال 2022 اینتل از واحد تجاری Client Computing Group بود که شامل پردازنده های دسکتاپ و لپ تاپ است. به همین دلیل اینتل سخت تلاش می کند تا از این واحد تجاری محافظت کند. علیرغم پیشرفت‌هایی که در پردازنده‌های مصرف‌کننده اینتل در دو نسل گذشته (الدر لیک و رپتور لیک) انجام شده است، کسب درآمد این شرکت سخت‌تر از قبل شده است.

AMD به عنوان رقیب اصلی اینتل در بازار دسکتاپ و لپ تاپ، تمرکز بیشتری روی پردازنده های سطح بالا دارد. این سیاست باعث می شود که نرخ رشد بازار AMD چندان بالا نباشد، اما فروش و سود واحد تجاری Client Computing Group اینتل کاهش یابد.

اپل به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مشتریان سابق اینتل، تقریباً در تمامی رایانه‌های خود به سراغ پردازنده‌ای اختصاصی بر اساس معماری لوگو رفته است. اپل هر سال سهم خود را از بازار کامپیوتر افزایش می دهد و در سه ماهه سوم سال 2022 توانست 13.5 درصد از بازار را در اختیار بگیرد. به بیان بهتر، اینتل از اواخر سال 2020 (زمانی که اپل شروع به مهاجرت به پردازنده های اختصاصی کرد) حدود 13 درصد از سهم بازار رایانه را از دست داده است.

با توجه به پایان قرنطینه های کرونا، بازار رایانه های شخصی مانند گذشته رونق ندارد و به همین دلیل فروش پردازنده های مرکزی نیز کاهش یافته است. در نتیجه شرایط فعلی، رقابت بین اینتل و AMD تشدید شده و این دو شرکت به شدت در تلاش هستند تا جلوی کاهش درآمد را بگیرند.

بر اساس تحقیقات برنشتاین، اینتل از ظرفیت تولید بالا، تخفیف های قابل توجه و روابط تجاری نزدیک با تولیدکنندگان رایانه برای جلوگیری از فروش حداکثری پردازنده های AMD استفاده می کند.

تحلیلگر Bernstein Research گفت: “البته این سیاست به اینتل نیز آسیب می رساند، اما از آنجایی که درآمد آنها در حال حاضر در حال سقوط آزاد است، احتمالا اینتل کمتر به چنین موضوعی اهمیت می دهد.”