سومین شکایت دسته جمعی علیه اپل به دلیل جمع آوری غیرقانونی اطلاعات کاربران


پس از افشای یک محقق امنیتی در مورد سیاست های جمع آوری داده های اپل، یک شکایت دسته سوم علیه این شرکت ثبت شده است. بررسی ها نشان می دهد که برنامه های پیش فرض آیفون حتی در صورت عدم موافقت کاربر، داده های تحلیلی را به سرورهای اپل جمع آوری و ارسال می کنند.

اپل اصرار دارد که همه توسعه دهندگان برای جمع آوری داده های تحلیلی کاربران مجوز صریح دریافت کنند، اما ظاهراً خود شرکت به قوانین خود پایبند نیست.

یک محقق امنیتی سال گذشته گفت: “هر بار که یک آیفون جدید راه اندازی می کنید، از شما خواسته می شود که با جمع آوری داده های تحلیلی موافقت کنید.” اگر اجازه ندهید، معمولاً اطلاعات شما نباید با اپل به اشتراک گذاشته شود. با این حال، بررسی ها نشان می دهد که بدون توجه به انتخاب کاربر، داده ها به سرورهای اپل ارسال می شود.

میزان داده های جمع آوری شده توسط اپل مشابه آن چیزی است که شرکتی مانند متا از کاربران خود جمع آوری می کند. روش جمع‌آوری داده‌ها به گونه‌ای است که متا می‌تواند سیستم شفافیت ردیابی اپلیکیشن را دور بزند. این سیستم که چند سال پیش به آیفون اضافه شد میلیاردها دلار برای متا هزینه داشته است. گفته می شود داده های جمع آوری شده توسط اپل حاوی اطلاعات حساسی مانند مسائل مربوط به سقط جنین است.

مدت کوتاهی پس از افشاگری در مورد اپل، یک شکایت دسته جمعی در کالیفرنیا تشکیل شد و ادعا کرد که تضمین حریم خصوصی اپل “به شدت گمراه کننده” است. چندی بعد، دومین شکایت دسته جمعی در پنسیلوانیا تشکیل شد که اپل را به نقض قوانین حریم خصوصی و کلاهبرداری مصرف کننده متهم کرد.

9to5Mac می گوید که سومین دعوی حقوقی با محوریت افشاگری در مورد جمع آوری داده های اپل در نیویورک تشکیل شده است. وکیلی به نام پل والن او که در 20 سال گذشته روی پرونده‌های متعدد نقض اطلاعات کار کرده است، می‌گوید که این حوادث گاهی اوقات نتیجه خطاهای غیرعمدی هستند، اما چنین اظهاراتی در مورد پرونده اپل صدق نمی‌کند: «اپل آگاهانه قول داد و دقیقاً برعکس عمل کرد. “

اپل هنوز به هیچ درخواست رسانه ای برای اظهار نظر در مورد پرونده های متمرکز بر حریم خصوصی پاسخ نداده است. این شرکت اوایل ماه جاری در فرانسه به دلیل جمع آوری غیرقانونی اطلاعات کاربران جریمه شد.