سورس کد سیستم عامل لیزا اپل پس از 40 سال به صورت رایگان منتشر شد


با نگاهی به رابط کاربری گرافیکی لیزا، به سرعت متوجه خواهید شد که ریشه مک از کجا آمده است. در واقع، نسخه‌های جدید مک نیز همچنان دارای نشانه‌هایی از لیزا هستند، از جمله منوی کشویی در بالای صفحه و آیکون‌های بخش مدیریت فایل و برنامه. نرم افزار Lisa بر روی پردازنده موتورولا 68000 اجرا می شد و حتی امکان انجام چند کار را نیز فراهم می کرد. البته این پردازنده به سختی با لیزا کار کرد و یک کامپیوتر کند و گران قیمت بود که پس از عرضه مک در سال 1984 برای همیشه فراموش شد.

شایان ذکر است که لیزا در واقع یک نام دخترانه است استیو جابز است. به گزارش مک ورلد، این کامپیوتر برای اولین بار در 19 ژانویه 1983 با قیمت 9995 دلار عرضه شد که چندین هزار دلار بیشتر از کامپیوترهای شخصی IBM در آن زمان بود. البته کامپیوترهای IBM از رابط کاربری گرافیکی استفاده نمی کردند. اپل امیدوار بود که رابط کاربری گرافیکی لیزا برای غلبه بر قیمت بالا و عملکرد ضعیف این محصول کافی باشد، اما این دستگاه فروش چندانی را تجربه نکرد و با استقبال خوبی از سوی خریداران مواجه نشد.

مکینتاش اولین بار در سال 1984 با قیمت مناسب تر 2495 دلار عرضه شد. اپل نیز در آن زمان مدل جدید لیزا را عرضه کرد، اما این مک بود که بیشتر مورد توجه قرار گرفت و در نتیجه لیزا فراموش شد. کافی است بگوییم بدون لیزا، مک وجود نداشت و تاریخچه این دستگاه بسیار جالب به نظر می رسد. برای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه لیزا، به وب سایت موزه تاریخ کامپیوتر مراجعه کنید.

موزه تاریخ کامپیوتر در Mountain View، کالیفرنیا، در حدود 15 مایلی شمال اپل پارک، میزبان رویدادی برای جشن تولد 40 سالگی لیزا خواهد بود. سخنرانان این رویداد برخی از اعضای تیم توسعه لیزا هستند، از جمله: بیل اتکینسون، بروس دنیلز و جان کخ اشاره شده. در این رویداد که در تاریخ 31 ژانویه (11 بهمن 1401) برگزار می شود، دموهای نرم افزار لیزا نمایش داده می شود.