سود ذخایر سنگ لیتیوم کشور به چه کسی تعلق می گیرد؟


هفته گذشته کشف لیتیوم در ایران خبرساز شد. فلزی که ارزش آن را به دلیل اهمیت در تکنولوژی از طلا مهمتر می دانند. اما بررسی برخی رسانه ها نشان داده است که نه تنها میزان لیتیوم کشف شده آنچنان که در ابتدا اعلام شده بود چشمگیر نیست، بلکه برای فرآوری آن با توجه به امکانات کشور، نیاز به حضور دانش کشورهای دیگر است.

لیتیوم جایگاه مهمی در دنیای فناوری، صنعت و دارو دارد و کشف دو معدن آن در دشت قهاوند همدان امیدها را برانگیخت. باتری های قابل شارژ و استفاده از آن در موبایل و لپ تاپ یکی از کاربردهای مهم لیتیوم است و با توجه به اینکه خودروهای برقی در حال بازکردن جای خود در دنیای امروز هستند، نیاز به این فلز بیش از پیش خواهد بود. بسیاری از کشورهای تولید کننده فناوری، تقاضای لیتیوم دارند و قیمت این فلز روز به روز در حال افزایش است. لیتیوم که در اواخر سال 2020 10000 دلار در هر تن قیمت داشت، در آوریل 2021 به 50000 دلار در هر تن رسید.

ابتدا اعلام شد که ذخایر عظیم لیتیوم در استان همدان کشف شده است و ایرنا به نقل از یک مقام وزارت دفاع از حدود 8.5 میلیون تن لیتیوم در این استان خبر داد و گفته شد حدود 20 تن لیتیوم وجود دارد. میلیون تن ذخایر احتمالی دارد. 8.5 میلیون تن می تواند ایران را در جایگاه کشورهای دارای بالاترین ذخایر لیتیوم قرار دهد.

این رسانه در گزارشی تصویری از اهمیت کشف این ذخایر با اشاره به وجود هشت و نیم میلیون تن ذخایر سنگ لیتیوم، ایران را با این وجود پس از بولیوی، آرژانتین و شیلی چهارمین کشور از نظر ذخایر لیتیوم معرفی کرد.

بزرگترین این ذخایر در کشورهای آمریکای جنوبی یافت می شود و بر اساس برآورد SPglobal در سال 2021، بولیوی با 39 میلیون تن، شیلی با بیش از 19 میلیون تن و استرالیا با بیش از هفت میلیون تن سه کشور دارای بیشترین ذخایر لیتیوم هستند. . از سوی دیگر در زمینه تولید لیتیوم استرالیا، شیلی و آرژانتین سه کشور اول هستند.

اما ذخایر ایران را آن طور که در ابتدا ادعا شده بود نمی توان هشت و نیم میلیون تن در نظر گرفت. به گفته یکی از اعضای کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، خبرگزاری ایلنا نوشت: واژه «میلیون تن ذخیره لیتیوم» برای میزان سنگ معدن کشف شده و نه محتوای فلز به کار می رود. عیار 7/10 درصد یک تا دو درصد است که اگر محتوای فلز بدست آید ببینیم تعداد آن بسیار کمتر خواهد شد.» در واقع، لیتیوم خالص از نظر عددی بسیار کمتر از میزان ذخایر کشف شده است.

خبرگزاری دانشجو در گزارشی کشف 8.5 میلیون تن لیتیوم را اشتباه محاسباتی خواند و گفت: سنگ معدن لیتیوم دارای درصد کمی لیتیوم خالص است و بیشتر وزن آن را مواد بی ارزش تشکیل می دهد که باید در فرآیند تصفیه از هم جدا شوند. . این خبرگزاری با محاسباتی حجم خالص ذخیره معادن دشت قهاوند همدان را بین 15 تا 23 هزار تن برآورد کرد. این مقدار با توجه به ذخایر بولیوی، شیلی، استرالیا و آرژانتین ناچیز است.

کشف معادن لیتیوم در استان همدان چهار سال به طول انجامید و به گزارش ایرنا، بهره برداری و استخراج لیتیوم خالص از سنگ معدن سه سال طول می کشد.

آیا ایران می تواند از لیتیوم بهره برداری کند؟

لیتیوم فلزی با ارزش است و به دلیل تقاضای زیاد برای آن در صنایع و فناوری، قیمت آن در حال حاضر رو به افزایش است. اما مسئله مهم این است که آیا کشور می تواند این ذخایر را پردازش کند یا خیر؟

بولیوی به عنوان کشوری با بالاترین ذخایر لیتیوم در جهان، تا همین اواخر قادر به استفاده از ذخایر خود نبود. به گزارش spglobal، این کشور در جولای 2020 تصمیم گرفت به بزرگترین تولیدکننده لیتیوم تبدیل شود و برای این کار به متخصصان خارجی و منابع مالی خارجی نیاز داشت. با این حال، سیاست دولت این کشور قوانین سختگیرانه ای را برای سرمایه گذاری خارجی وضع کرده است، از جمله اینکه مالک اصلی همه پروژه ها باید دولت بولیوی باشد.

به گفته بهرام شکوری، عضو کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، ایران امکان فرآوری لیتیوم را ندارد. وی در گفت و گو با ایلنا تاکید کرد که باید دانش فنی لیتیوم را به کشور وارد کنیم و کشورهای خاصی این دانش را دارند. اما در حال حاضر به دلیل تحریم ها، ارتباط ایران با دنیا محدود است و مذاکره برای انتقال دانش فنی سخت است.

تنها کشورهایی که به این دانش فنی دسترسی دارند و با ایران ارتباط دارند روسیه و چین هستند. شکوری گفت: اخیراً رئیس جمهور با هیئت همراه چین در زمینه های مختلف اسناد 20 گانه تفاهم نامه همکاری امضا کرد و بنابراین امکان مذاکره در این زمینه وجود دارد.

ابراز خوشحالی چین و روسیه از کشف این ذخایر نیز نشان می دهد که آنها به ذخایر لیتیوم ایران امید بسته اند. یک رسانه دولتی روسیه این خبر را یک پیروزی بزرگ برای ایران خواند و گفت که ذخایر لیتیوم ایران تحریم های غرب را بی ارزش کرده است. کوارتز، رسانه ای که به اخبار تجاری بین المللی می پردازد، در گزارشی با اشاره به این موضوع، کشف لیتیوم در ایران را خبر خوبی برای چین دانست. در این گزارش آمده است که چین به عنوان یکی از معدود متحدان اقتصادی ایران به دنبال منابع جدید لیتیوم برای صنعت رو به رشد باتری است و اخیرا میلیاردها دلار در بولیوی سرمایه گذاری کرده است.

زمانی که در مورد ذخایر لیتیوم افغانستان صحبت می شد، نام چین ذکر شد. با توجه به اینکه سرمایه گذاران غربی به دلیل خطر تحریم ها علاقه ای به ورود به اقتصاد افغانستان نداشتند، راه برای چین هموار شد که مدت ها بود به دنبال منبعی برای تولید باتری های لیتیومی بود. به خصوص که طالبان و چین روابط دوستانه ای دارند و طالبان از حضور این کشور برای توسعه افغانستان استقبال کردند.

با توجه به عدم دانش فنی ایران در این زمینه و روابط محدود با کشورهای غربی، تکیه بر چین برای استخراج و پردازش این مواد دور از ذهن نیست. از سوی دیگر تلاش کشورها برای استخراج و بهره برداری از ذخایر لیتیوم به زودی موجب افزایش عرضه این فلز در جهان خواهد شد. استرالیا تاکنون بزرگترین تولید کننده و تامین کننده بوده است و برنامه های چین نشان می دهد که تصمیم گرفته است بخش بزرگی از عرضه را از این کشور به دست بگیرد.