سه میلیارد تبادل الکترونیکی اطلاعات بین سازمان های دولتی در سال 1401


دروازه خدمات دولتی (GSB) که وظیفه پاسخگویی به سؤالات بین سازمانی و به ویژه دولت به دولت را بر عهده دارد، بیش از سه میلیارد تبادل الکترونیکی را در سال 1401 ثبت کرد.

روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران توضیح داده است که بر اساس اطلاعات ثبت شده از تراکنش‌های درگاه خدمات دولت در سال 1401، در فروردین ماه سال گذشته حدود 175 میلیون تراکنش به ثبت رسیده است که نشان می‌دهد اولین ماه سال گذشته کم فعال ترین ماه از نظر میزان تبادل الکترونیکی اطلاعات. شده است.

همچنین تیرماه 1401 با ثبت حدود 280 میلیون تراکنش پرترددترین ماه کاری سال قبل بود. در حالی که پارسال درگاه خدمات دولت سه میلیارد تراکنش را به ثبت رساند، اما به جز فروردین ماه، تعداد تراکنش ها در 11 ماه آینده از مرز بیش از 212 میلیون تراکنش عبور کرد.

دروازه خدمات دولتی (GSB) در یک سال گذشته در مجموع 1882 سرویس به مشتریان خود ارائه کرده است که میزبان 77 ارائه دهنده خدمات و 326 گیرنده خدمات بوده است.

سامانه GSB سامانه ای است که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و با هدف یکپارچه سازی خدمات دستگاه های دولتی ایجاد و راه اندازی شده است. GSB بدون نیاز به راه اندازی چندین شبکه ارتباطی مجزا و اتصال به خدمات الکترونیکی به صورت جداگانه، امکان استفاده از تمامی خدمات این سامانه را به صورت یکپارچه و تنها با یک اتصال شبکه برای ذینفعان فراهم کرده است.

روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات نیز آماری از میزان تبادل الکترونیکی اطلاعات بین دولت و بنگاه های اقتصادی منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، دروازه خدمات عمومی (PGSB) سال پرکاری را پشت سر گذاشت و بیش از چهار میلیارد و 500 میلیون تراکنش را به ثبت رساند.

درگاه عمومی خدمات دولت محلی برای انجام استعلام الکترونیکی بین دولت و بنگاه های اقتصادی است که آمار دقیق تراکنش های آن در سال 1401 نشان می دهد خرداد ماه با حدود 63 میلیون تراکنش و بهمن با بیش از 694 میلیون تراکنش کمترین تراکنش را داشته اند. شلوغ ترین و شلوغ ترین ماه های سال گذشته به ترتیب. شده است.

آمار ویژه این تقاطع همچنین حاکی از آن است که در پر تراکنش ترین ماه عبور PGSB در سال گذشته، 346 سرویس ارائه شده، 45 دستگاه خدماتی و 677 دستگاه خدمات گیرنده فعال بوده اند.

پرکاربردترین سرویس های مورد استفاده در گذر عمومی خدمات دولتی شامل خدمات وزارت کشور مانند سرویس استعلام بیماری کرونا پلتفرم ایران من، سرویس ارسال پیام کوتاه به دولت و سرویس SEP (ردیابی) است. سامانه) یا سامانه نظرسنجی سازمان اداری و استخدامی کشور.

بر اساس آمار ثبت شده از تراکنش های انجام شده در PGSB، برترین ارائه دهندگان خدمات در بازه زمانی فروردین تا اسفندماه که در مجموع 46 دستگاه شامل وزارت کشور، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان اداری و استخدامی می باشد. سازمان کشور. در میان برترین دریافت کنندگان خدمات، نام نهادهایی مانند وزارت آموزش و پرورش و شرکت هایی مانند اسنپ و تپسی در بین 684 دستگاه به چشم می خورد.