سهم ویندوز از بازار ایالات متحده برای اولین بار در تاریخ به 57 درصد کاهش یافت


از این رو بسیاری از کاربران لپ تاپ های ویندوزی که به دنبال افزایش کارایی و قدرت شارژ سیستم خود بودند به استفاده از مک بوک های اپل روی آورده اند. با این حال، موج مهاجرت کاربران سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت به اپل روندی تدریجی است زیرا چندین سال طول کشید تا نتیجه و تاثیر آن مشاهده شود.

از سوی دیگر، سیستم عامل کروم گوگل و کروم بوک ها از سال 2010 در موسسات آموزشی در ایالات متحده استفاده شده است. دانش آموزانی که در این موسسات شرکت می کنند اکنون بزرگسالانی هستند که کروم بوک ها را بهتر از لپ تاپ های ویندوزی می شناسند و احتمالاً محصولی را خریداری می کنند. قبلاً به کار با آن عادت کرده اید.

علاوه بر این، کروم‌بوک‌ها معمولاً ارزان‌تر از لپ‌تاپ‌های ویندوزی هستند، به همین دلیل است که بسیاری از مدارس با خرید کروم‌بوک به‌صورت عمده در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند. از سوی دیگر، بسیاری از خانواده ها این محصولات را به عنوان اولین تجربه لپ تاپ فرزندان خود خریداری می کنند، زیرا نسبت به لپ تاپ های ویندوزی مقرون به صرفه تر هستند.

بنابراین به وضوح می توان دریافت که با افزایش رقابت در این زمینه، تسلط مایکروسافت در بازار سیستم عامل های دسکتاپ در حال کاهش است. البته گزارش های متعددی مبنی بر اضافه شدن قابلیت های هوش مصنوعی به ویندوز 11 و همچنین اسناد فاش شده از ویندوز 12 نشان می دهد که غول فناوری مستقر در ردموند قصد دارد یک سیستم عامل قدرتمند برای رقابت با اپل و گوگل به منظور حفظ خود ارائه دهد. موقعیت خود را به عنوان برترین شرکت در بازار سیستم عامل دسکتاپ. .