سهم بازار ویندوز 10 برای اولین بار به زیر 70 درصد رسید. رشد آهسته ویندوز 11 همچنان ادامه دارد


Statcounter گزارش نوامبر 2022 خود را منتشر کرده است که آخرین آمار استفاده از نسخه های مختلف سیستم عامل ها و مرورگرها را ارائه می دهد. بر اساس این گزارش، سهم بازار ویندوز 10 برای اولین بار به زیر 70 درصد رسید. اگرچه این نسخه از ویندوز همچنان در جایگاه پرکاربردترین سیستم عامل دسکتاپ در جهان قرار دارد، اما محبوبیت جانشین آن به کندی در حال افزایش است. Statcounter می گوید که سهم بازار ویندوز 10 اکنون به 69.77 درصد رسیده است که نسبت به آمار اکتبر امسال 1.49 درصد کاهش یافته است.

از طرفی روند رشد استفاده از ویندوز 11 در بین کاربران با سرعت بسیار کم ادامه دارد. گزارش نوامبر 2022 نشان می دهد که جدیدترین سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت اکنون 16.12 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است که نسبت به اکتبر سال جاری 0.67 درصد افزایش داشته است.

طبق گفته Neowin، ویندوز 7 با سهم 10.24 درصدی همچنان سومین سیستم عامل محبوب است. در مقایسه، سهم این نسخه از ویندوز نسبت به اکتبر 0.62 درصد افزایش یافته است. غول فناوری مستقر در ردموند قصد دارد تا اوایل سال آینده به برنامه Extended Security Updates برای ویندوز 7 پایان دهد، بنابراین انتظار داریم سهم بازار این سیستم عامل با سرعت بیشتری کاهش یابد. با این حال، بسیاری از مشتریان مایکروسافت به استفاده از ویندوز 7 ادامه خواهند داد، به همین دلیل است که برخی از توسعه دهندگان به فکر گسترش پشتیبانی نرم افزاری خود از این سیستم عامل هستند.

مقاله مرتبط:

ویندوز 8.1 و ویندوز 8 به ترتیب 2.54 و 0.79 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده اند که نسبت به سهم خود در اکتبر 2022 به ترتیب 0.09 درصد و 0.1 درصد افزایش یافته است. ویندوز XP همچنان 0.4 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

اگرچه بیش از 1.5 میلیارد دستگاه فعال مجهز به ویندوز در سراسر جهان وجود دارد، اما هنوز به عنوان محبوب ترین سیستم عامل در جهان شناخته نشده است و این عنوان در واقع متعلق به اندروید است. سیستم عامل محبوب گوگل با 43.37 درصد از کل بازار سیستم عامل های جهان بر تخت سلطنت نشسته است. ویندوز نیز با 29.24 درصد در رتبه دوم این فهرست قرار دارد و پس از آن iOS با سهم 17.25 درصد قرار دارد.

در نهایت باید اشاره کنیم که آمار ارائه شده توسط شرکت های شخص ثالث در مورد استفاده از سیستم عامل ها همیشه 100% دقیق نیست و ممکن است درصد کمی از خطا در آنها وجود داشته باشد.