سهم اپل در بازار جهانی گوشی های هوشمند همچنان در حال افزایش است


بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده توسط سرویس نظارت بر بازار کانترپوینت، درآمد بازار جهانی گوشی های هوشمند در سه ماهه سوم سال 2022 با کاهش سه درصدی به بیش از 100 میلیارد دلار رسیده است. میانگین قیمت فروش (ASP) این محصولات به لطف انعطاف پذیری بیشتر بخش تلفن های رده بالا در مواجهه با عدم اطمینان اقتصادی، رشد 10 درصدی را تجربه کرد. رکورد عرضه گوشی های 5G که قیمت آن ها حدود 5 برابر مدل های غیر 5G است، به 46 درصد رسیده که به رشد تولیدکنندگان این محصولات نیز کمک کرده است. کل بازار گوشی های هوشمند از نظر تعداد واحدهای عرضه شده در سه ماهه گذشته 12 درصد کاهش یافته است.

هارمیت سینگ ولیاتحلیلگر ارشد Counterpoint در مورد تاثیر 5G بر رشد متوسط ​​قیمت فروش گفت.

سهم درآمد بیش از 80 میلیون دلاری گوشی های 5G به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 80 درصد از درآمد جهانی از فروش گوشی های هوشمند رسیده است. در حالی که این رقم در سه ماهه سوم 69 درصد بوده است. سهم درآمد گوشی های LTE در سه ماهه مشابه سال گذشته با کاهش 10 درصدی به 19 میلیارد دلار رسید. هارمیت سینگ ولیا

اپل مهاجرت کاربران از 4G به 5G را رهبری کرد. شرکتی که به تنهایی نیمی از درآمد حاصل از فروش دستگاه های 5G را به خود اختصاص می دهد زیرا 95 درصد گوشی های این برند از فناوری مذکور پشتیبانی می کنند. در سه ماهه سوم سال 2022، این سازنده آیفون رشد 10 درصدی درآمد سالانه را تجربه کرد و میانگین قیمت محصولات آن نیز 7 درصد در سال رشد داشته است. موضوعی که به رشد کلی میانگین قیمت فروش گوشی در سراسر جهان کمک کرد. وضعیت فعلی تا حد زیادی به دلیل عرضه گوشی های سری آیفون 14 به خصوص مدل های پرو آن است.

سامسونگ دومین تولید کننده گوشی هوشمند از نظر درآمد است. با وجود دو برابر شدن عرضه گوشی های تاشو و تاشو رده بالا و رشد سالانه 27 درصدی در سه ماهه سوم سال 2022، میانگین قیمت محصولات این شرکت در سال جاری حدود دو درصد افزایش یافته است. رشد درآمد گوشی های هوشمند 5G این غول فناوری کره جنوبی به همراه کاهش میانگین قیمت این محصولات، به تغییر تمرکز آن از سری موفق گلکسی اس 22 به محصولات تاشو مربوط می شود. درآمد سامسونگ نیز در سه ماهه سوم سال جاری چهار درصد کاهش داشته است.

درآمد شیائومی از بازار گوشی های هوشمند نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش یافته و بخش قابل توجهی از آن مربوط به مدل های اقتصادی و میان رده بوده است. سهم این شرکت چینی از دستگاه هایی که در بازه قیمتی بیش از 300 دلار قرار دارند حدود 1.5 درصد کاهش یافت. اما گوشی های زیر 200 دلار این برند چینی با قیمتی بین 200 تا 299 دلار روانه بازار شد و در نتیجه میانگین قیمت فروش محصولاتش در سال جاری با 14 درصد افزایش به 205 دلار رسید.

از سوی دیگر میانگین قیمت فروش محصولات اوپو و درآمد این شرکت در سال جاری به ترتیب پنج و ۲۷ درصد کاهش داشته است. دلیل اصلی این کاهش درآمد عمدتاً مربوط به مشکلات مربوط به کاهش عرضه گوشی در چین است که باعث احیای مجدد کووید-19 شد. با توجه به اینکه بیش از نیمی از محصولات ویوو در چین به فروش می رسد، درآمد این برند 43 درصد افزایش یافته است که نشان دهنده رشد 4 درصدی نسبت به سه ماهه قبل است.

لازم به ذکر است که آمار مربوط به اوپو از سه ماهه سوم سال 2021 شامل آمار برند وان پلاس نیز می شود.