سناتور آمریکایی خواستار «حذف فوری» تیک توک از اپ استور و گوگل پلی شد


مایکل بنتسناتور دموکرات ایالت کلرادو از اپل و گوگل خواسته است که برنامه Tik Tok را فوراً از فروشگاه های App Store و Play Store حذف کنند. سناتور بنت درخواست خود را در نامه ای مستقیم به تیم کوک و ساندار پیچایمدیران عامل اپل و گوگل مطرح کرده اند.

درخواست سناتور بنت از اپل و گوگل آخرین تلاش نمایندگان آمریکایی برای برخورد با شبکه اجتماعی محبوبی است که مالک آن در چین فعالیت می کند. نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات ایالات متحده از ابتدای سال جاری در تلاش برای اعمال محدودیت های شدید علیه TikTok بوده اند. آنها همچنین به دنبال ممنوعیت کامل تیک توک در آمریکا هستند.

مخالفان تیک توک معتقدند این شبکه اجتماعی پرطرفدار اطلاعات کاربران آمریکایی را در اختیار دولت چین قرار می دهد. تیک توک قویاً چنین ادعاهایی را رد می کند.

سناتور بنت می گوید که نفوذ گسترده تیک توک و جمع آوری حجم عظیمی از داده ها توسط این برنامه، امنیت ملی ایالات متحده را به خطر می اندازد. زیرا شرکت مادرش نسبت به قوانین چین تعهداتی دارد. بنت که یکی از اعضای کمیته اطلاعات سنا است، اولین قانونگذار آمریکایی است که مستقیماً به تیم کوک و ساندار پیچای نامه نوشت تا TikTok را از فروشگاه App و Play Store حذف کند.

تیک توک سه سال پیش برای پایان دادن به نگرانی قانونگذاران این کشور با دولت آمریکا و به ویژه کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا وارد مذاکره شد. مدیرعامل تیک توک سال گذشته در مصاحبه ای از «پروژه تگزاس» رونمایی کرد. به عنوان بخشی از این پروژه، تیک توک قصد دارد تمام داده ها را از ویرجینیا و سنگاپور به سرورهای اوراکل در آمریکا منتقل کند. وظیفه نظارت بر این داده ها بر عهده زیرشاخه جدیدی به نام «شرکت امنیت داده تیک توک آمریکایی» خواهد بود.

با وجود مذاکرات، امکان ممنوعیت تیک توک در آمریکا به مرور زمان افزایش یافته است. زیرا برخی گزارش ها ادعا می کنند که کارکنان ByteDance (مالک تیک توک) در سال های اخیر به داده های کاربران آمریکایی دسترسی پیدا کرده اند.

اواخر سال گذشته، فوربس در گزارشی گزارش داد که کارمندان ByteDance داده‌های کاربران آمریکایی را مشاهده کرده‌اند. Bytedance این گزارش را تایید کرد و گفت که هر چهار کارمند متخلف را که دو نفر از آنها در چین مستقر بودند اخراج کرده است. تیک توک و کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا هنوز به توافق نرسیده اند. ورج می گوید که مذاکرات متوقف شده است و احتمالاً به این زودی شاهد هیچ توافقی نخواهیم بود.