سلول های بنیادی می توانند توضیح دهند که خفاش ها چگونه ویروس های کشنده را حمل می کنند


برای اولین بار، دانشمندان نوعی سلول بنیادی را از خفاش رشد دادند که هر نوع سلولی را که در بدن پرموی این حیوان یافت می شود تولید می کند. به گفته محققان، این سلول‌ها ممکن است توضیح قانع‌کننده‌ای برای اینکه چگونه خفاش‌ها می‌توانند ویروس‌های کشنده را بدون آسیب رساندن به آنها حمل کنند، ارائه دهند.

به گزارش Live Science، محققان در بهار سال 2020 و همزمان با گسترش اپیدمی کووید-19، توسعه روش هایی را برای رشد این سلول ها آغاز کردند. در آن زمان تصور می شد که خفاش ها منبع اصلی ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-2) هستند. علاوه بر این، دانشمندان قبلاً می دانستند که خفاش ها حامل ویروس های دیگری هستند که می توانند انسان را به بیماری های کشنده مبتلا کنند. از جمله SARS و MERS و سایر ویروس های کشنده مانند Marburg و Henipavirus.

با توجه به دشواری نمونه برداری از بافت خفاش برای مطالعه در آزمایشگاه، دانشمندان یک مدل سلولی ساخته اند که می تواند برای رشد هر نوع بافتی مورد استفاده قرار گیرد. آنها ابتدا سلول‌هایی را از خفاش‌های نعل اسبی بالغ (Rhinolophus Ferrumequinum) و خفاش‌های بزرگ‌تر گوش موش (Myotis myotis) به دست آوردند. سپس این سلول ها تحت درمان شیمیایی قرار گرفتند تا شبیه سلول های بنیادی شوند.

پس از انجام این مراحل، محققان ساختار ژنتیکی سلول های بنیادی و پروتئین های سازنده این سلول ها را از نزدیک مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آدولفو گارسیا ساسترهیکی از نویسندگان این مطالعه و مدیر موسسه Icahn برای سلامت جهانی و پاتوژن‌های نوظهور در کوه سینا، نیویورک، در بیانیه‌ای گفت: «بهترین یافته این مطالعه وجود وزیکول‌های بزرگ پر از ویروس (کیسه‌های کوچک) بود. خانواده اصلی ویروس‌ها از جمله کرونا نشان داد که موادی را در سلول نگه می‌دارند) در سلول‌های بنیادی خفاش‌هایی که توانایی سلول‌ها برای رشد و تکثیر را به خطر نمی‌اندازند.

Sastre معتقد است که یافته اخیر می تواند نشان دهنده الگوی جدیدی برای تحمل ویروس و رابطه همزیستی بین خفاش ها و ویروس ها باشد. LiveScience گزارش داد که برخی از ویروس های یافت شده ظاهراً فعال بودند و به نظر می رسید که پاتوژن ها هنوز هم می توانند سلول های بنیادی را برای تولید پروتئین های ویروسی خود به کار گیرند.

توماس زوکااستاد زیست‌شناسی سلولی، رشدی و احیاکننده در Ikon Mount Sinai معتقد است که این ویروس‌های در حال تکثیر ممکن است سیستم ایمنی خفاش‌ها را در برابر سایر ویروس‌ها تقویت کرده و برای آنها مفید باشند. البته سایر کارشناسان معتقدند که این ایده حدس و گمان است.

با وجود دیدگاه های متفاوت، سلول های بنیادی تازه ایجاد شده از خفاش ها بسیار هیجان انگیز هستند. زیرا آنها فرصت های جدیدی را در اختیار دانشمندان قرار می دهند تا زیست شناسی اولیه خفاش ها و رابطه عجیب بین این حیوانات و ویروس ها را مطالعه کنند.

تیم تحقیقاتی سلول های بنیادی جدید را در مطالعه ای که در 21 فوریه 2023 در مجله سل منتشر شد، توصیف کرد.