سلامت روده چه تاثیری بر پوست دارد؟


در نگاه اول، پوست و دستگاه گوارش ممکن است دو سیستم مجزا به نظر برسند. اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بین این دو ارتباط وجود دارد که اغلب به عنوان محور روده-پوست از آن یاد می شود.

برخی از دانشمندان پیشنهاد می کنند که یک میکروبیوم روده نامتعادل، یا اجتماع میکروب ها در دستگاه گوارش، می تواند با اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما مرتبط باشد. دکتر بروک جاف، یکی از اعضای آکادمی پوست آمریکا، می گوید:

همانطور که ما شروع به رمزگشایی رابطه بین سلامت روده و بیماری می کنیم، وارد عصر جدیدی از پزشکی می شویم. در علم پوست مشخص شده است که بین برخی بیماری ها و غذاها ارتباط وجود دارد. اما این ایده نسبتا جدید است. فقط ده سال پیش به ما آموختند که هر رابطه احتمالی بین غذا و بیماری پوستی در بهترین حالت حداقل است. من معتقدم که در چند سال آینده شاهد تغییر رویکرد درمان بیماری های التهابی مزمن پوست با تمرکز بر سلامت روده خواهیم بود.

رابطه روده و پوست چیست؟

بر اساس بررسی منتشر شده در سال 2021 در مجله Clinics in Dermatology، محور روده-پوست به تبادل مداوم سیگنال ها بین پوست و ریه ها اشاره دارد. این محور اغلب به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از یک شبکه بسیار بزرگتر شناخته می شود که به عنوان محور روده-مغز-پوست شناخته می شود که توسط مجموعه ای از مولکول های پیام رسان و فعالیت میکروب های روده تنظیم می شود. جفی به لایو ساینس گفت.

هنگامی که میکروبیوم از تعادل خارج می شود، سلول های روده به درستی عمل نمی کنند و به مولکول های پیش التهابی اجازه می دهند فرار کرده و وارد جریان خون شوند. این مولکول‌ها به پوست می‌رسند و در آنجا التهاب ایجاد می‌کنند که پیری را تسریع می‌کند یا بیماری‌هایی مانند روزاسه، آکنه، اگزما و پسوریازیس را تشدید می‌کند.

دیس بیوز یا عدم تعادل روده زمانی رخ می دهد که فراوانی باکتری های خوب روده کافی نباشد و در عوض دارای سطوح بالاتری از باکتری های مضر باشد که می تواند باعث مشکلاتی مانند التهاب شود. هر فردی میکروبیوم منحصر به فرد خود را دارد، بنابراین این عدم تعادل می تواند برای هر یک از ما متفاوت باشد.

به گفته دکتر پاتریشیا فارس، متخصص پوست و استادیار بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه تولین در ایالات متحده، مکانیسم های دیگری نیز ممکن است دخیل باشند. او می گوید:

هنگامی که یک عدم تعادل باکتریایی در روده وجود دارد، سلول‌های ایمنی خاصی فعال می‌شوند و باعث ایجاد الگویی از التهاب مزمن گسترده می‌شوند که می‌تواند همه اندام‌ها، از جمله پوست را تحت تاثیر قرار دهد. محور روده و پوست دارای یک جزء غدد درون ریز است. برخی از باکتری های روده می توانند انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسان های شیمیایی تولید کنند. این می تواند چرخه خارش و خراش را ایجاد کند که در برخی از اختلالات پوستی دیده می شود.

همانطور که در بررسی سال 2021 در Current Opinion in Gastroenterology اشاره شد، برخی از مطالعات همچنین نشان می‌دهند که محور روده-پوست ممکن است یک عامل ایجادکننده در آلرژی‌های غذایی، رینیت آلرژیک و آسم باشد.

در بررسی سال 2022 که در مجله بین المللی علوم مولکولی منتشر شد، محققان خاطرنشان کردند که باکتری های پوست برای کمک به بهبود کامل زخم و همچنین پیشگیری از زخم پای دیابتی مهم هستند.

سلامت روده و اختلالات پوستی

پسوریازیس

پسوریازیس یک اختلال خودایمنی است که باعث ایجاد لکه هایی از پوست ملتهب و خارش دار، به طور عمده در زانوها و آرنج ها می شود. اگرچه این بیماری می تواند سایر نواحی پوست را نیز درگیر کند.

علت پسوریازیس به طور کامل شناخته نشده است، اما اعتقاد بر این است که ناشی از ترکیبی از سیستم ایمنی بیش فعال، استعداد ژنتیکی و عوامل محیطی است. به نظر می رسد با سلامت روده نیز مرتبط باشد.

بر اساس بررسی سال 2021 در مجله بین المللی علوم مولکولی، تغییرات در میکروبیوم روده که در پسوریازیس مشاهده می شود مشابه تغییراتی است که در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده مشاهده می شود. در هر دو بیماری، معمولاً افزایش قابل توجهی در سویه های باکتری های مضر مانند سالمونلا و کمپیلوباکتر وجود دارد، در حالی که سویه های باکتری های خوب در مقایسه با افراد فاقد این بیماری ها کاهش می یابد.

مقالات مرتبط

فارس می گوید: بیماران پسوریازیس فاقد باکتری خاصی هستند که اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کنند که باعث عدم تعادل سیستم ایمنی و التهاب می شود. اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه توسط باکتری های خوب در روده تولید می شوند و تصور می شود که در سلامت و بیماری نقش دارند.

محور روده-مغز-پوست همچنین ممکن است به توضیح اینکه چرا عود پسوریازیس اغلب به شدت با استرس و افسردگی مرتبط است کمک کند. یک بررسی در سال 2021 منتشر شده در مجله Biomedicine & Pharmacotherapy نشان می دهد که حالات احساسی منفی ممکن است منجر به تغییراتی در میکروبیوم روده شود که به نوبه خود می تواند باعث التهاب پوست شود. به گفته نویسندگان، مکانیسم خاص این تعامل هنوز مشخص نیست، اما از آنجایی که پسوریازیس خود می تواند ناراحت کننده باشد، استرس ناشی از خود بیماری نیز می تواند علائم را تشدید کند.

اگزما

درماتیت آتوپیک که به نام اگزما نیز شناخته می شود، یک بیماری التهابی است که باعث قرمزی، تورم، ضخیم شدن و پوسته پوسته شدن پوست می شود.

علت دقیق اگزما مشخص نیست، اما محققان بر این باورند که ممکن است ترکیبی از عوامل محیطی، ژنتیکی و روانی ایجاد شود. به نظر می رسد سلامت روده نیز با اگزما مرتبط باشد. فریس گفت: «به نظر می رسد تنوع باکتریایی روده در بیماران مبتلا به درماتیت آتوپیک کم است و آنها فاقد باکتری موجود در افراد سالم هستند.

در واقع، بررسی منتشر شده در سال 2016 در مجله بین المللی علوم مولکولی نشان داد که برخی از عوامل محیطی ممکن است بر ترکیب باکتری های روده و در نتیجه حساسیت به عفونت ها و آلرژی هایی مانند اگزما تأثیر بگذارد. آنهایی که ترکیب میکروبیوم روده آنها تغییر کرده بود شامل نوزادانی بود که زودتر از موعد یا با سزارین به دنیا آمدند، آنهایی که کمتر از شش ماه از شیر مادر تغذیه کردند و آنهایی که خواهر و برادر بزرگتر نداشتند.

به گفته نویسندگان، انجام سزارین می تواند از تماس کودک با فلور میکروبی موجود در مسیر طبیعی تولد جلوگیری کند و از این رو منجر به کاهش تعداد برخی از باکتری ها شود. در مورد شیردهی، نویسندگان خاطرنشان کردند که شیردهی به مدت شش ماه یا بیشتر به ایجاد جمعیت باکتری‌هایی مانند لاکتوباسیل‌ها و بیفیدوباکتری‌ها کمک می‌کند.

گل سرخ

آکنه روزاسه یک بیماری مزمن است که با دوره های مکرر قرمزی و جوش در اطراف صورت مشخص می شود. عوامل مختلف ژنتیکی و عوامل محیطی باعث تشدید این بیماری می شوند و به نظر می رسد سلامت روده نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

بر اساس یک بررسی در سال 2021 که در مجله Advances in Therapy منتشر شد، روزاسه با تعدادی از بیماری های گوارشی از جمله بیماری التهابی روده، بیماری سلیاک و سندرم روده تحریک پذیر مرتبط است. فارس گفت:

بیماران مبتلا به روزاسه به احتمال زیاد مشکلی به نام رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک دارند. در این بیماری، برخی از باکتری ها مانند هلیکوباکتر پیلوری بیش از حد رشد می کنند که می تواند به علائم روزاسه از جمله قرمزی و التهاب کمک کند.

بر اساس مطالعه ای که در BMC Infectious Diseases در سال 2018 منتشر شد، هلیکوباکتر پیلوری می تواند سیستم ایمنی را برای تولید تعداد زیادی واسطه التهابی تحریک کرده و منجر به بروز و تشدید التهاب روزاسه شود.

آکنه

آکنه یک بیماری پوستی شایع است که به صورت برآمدگی، جوش سرسیاه و سر سفید که بیشتر در اطراف صورت ظاهر می شود، ظاهر می شود. استعداد ژنتیکی، عدم تعادل هورمونی و مشکلات متابولیک آغازگر اصلی آکنه در نظر گرفته می شود. اخیراً شواهدی افزایش یافته است که سلامت روده نیز ممکن است یکی از عوامل مؤثر باشد. فارس گفت:

می دانیم که رژیم غذایی غربی در آسیب شناسی آکنه نقش دارد و باعث عدم تعادل میکروبی روده می شود. رژیم غذایی غربی حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات های تصفیه شده، چربی های اشباع شده و قندهای اضافه شده است.

بررسی سال 2022 منتشر شده در مجله Microorganisms همچنین نشان می دهد که میکروب های روده ممکن است علائم آکنه را با تغییر پاسخ ایمنی پوست به باکتری هایی مانند Cotybacterium acnes تشدید کنند. اگرچه برای درک این رابطه به تحقیقات بیشتری نیاز است.