سقوط آزاد درآمد واحد سرفیس و ویندوز مایکروسافت در سه ماهه دوم مالی 2023


فروش رایانه های شخصی در چند ماه گذشته با کاهش قابل توجهی روبرو بوده است و این وضعیت بر عملکرد مالی مایکروسافت نیز تأثیر گذاشته است. اگرچه مجموع درآمد این شرکت در سه ماهه دوم مالی سال 2023 حدود دو درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و به 52.7 میلیارد رسید، واحد کامپیوترهای شخصی غول فناوری مستقر در ردموند با کاهش شدید فروش مواجه شده است. این سه ماهه

بخش محاسبات شخصی مایکروسافت شامل سرفیس، ویندوز، ایکس باکس و بینگ است و در سه ماهه دوم سال مالی 2023، این شرکت 14.2 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است که به معنی کاهش 19 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. مایکروسافت پیش بینی کرد که درآمد این بخش در سه ماهه قبل بین 14.5 تا 14.9 میلیارد دلار باشد که بیشتر از درآمد واقعی آن است. بنابراین انتظارات این شرکت دقیقا برآورده نشده و احتمالا با مشکل مواجه خواهد شد.

طبق گزارش Windows Central، درآمد مایکروسافت از فروش مجوزهای نصب ویندوز بر روی رایانه های شخصی سایر شرکت ها 39 درصد کاهش یافته است. البته پیش از این مایکروسافت پیش بینی کرده بود که درآمد این بخش حدود 30 درصد کاهش پیدا کند و به همین دلیل احتمالاً از این کاهش درآمدزایی چندان تعجب نکرده است.

واحد سرفیس مایکروسافت نیز در سه ماهه دوم سال 2023 با کاهش 39 درصدی درآمد مواجه شد که تقریباً مطابق با پیش بینی 30 درصدی شرکت بود. البته این آمار نشان می دهد که جدیدترین محصولات غول فناوری ردموند مانند سرفیس لپ تاپ 5، سرفیس پرو 9 و سرفیس استودیو 2 پلاس نتوانسته نظر مشتریان را به خود جلب کند. علاوه بر این، به دلیل عدم معرفی گوشی سرفیس دو 3، بدون شک این واحد مایکروسافت از هیجان کمتری برخوردار بود.

بازی‌های مایکروسافت و بخش ایکس‌باکس نیز با کاهش ۱۳ درصدی درآمد نسبت به سال گذشته، ضربه بزرگی را متحمل شدند.

درآمد تبلیغات بخش جستجو و اخبار مایکروسافت در سه ماهه دوم مالی سال 2023 رشد 10 درصدی را تجربه کرد که دلیل آن افزایش حجم جستجوها بود. مشاهده تبلیغات در نتایج و اخبار جستجوی Bing احتمالاً در آینده نزدیک افزایش می یابد زیرا انتظار می رود مایکروسافت از ChatGPT در این سرویس استفاده کند.

درآمد واحد خدمات ابری مایکروسافت در سه ماهه دوم مالی 2023، 27.1 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال قبل 22 درصد افزایش داشته است. در این دوره زمانی، درآمد Azure نیز به دلیل تقاضای زیاد برای خدمات مبتنی بر مصرف، 31 درصد رشد کرد.