سفارشات ساخت تراشه 3 نانومتری کوالکام ممکن است بین TSMC و سامسونگ تقسیم شود


کوالکام اخیراً از سیستم روی تراشه اسنپدراگون 8 نسل 2 رونمایی کرده است. این تراشه با استفاده از فرآیند 4 نانومتری بسیار کارآمد TSMC ساخته شده است. کوالکام به استفاده از فرآیند کارآمد تراشه‌ساز تایوانی روی آورد، احتمالاً به دلیل مشکلات داغ شدن اسنپدراگون 8 نسل 1، که با لیتوگرافی 4 نانومتری سامسونگ تولید انبوه شد.

به گفته WccfTech، سفارشات ساخت تراشه های 3 نانومتری کوالکام برای سال 2023 بار دیگر به TSMC داده خواهد شد، اما همچنان این احتمال وجود دارد که سامسونگ بار دیگر وارد زنجیره تامین این شرکت مستقر در سن دیگو شود. البته با فرض اینکه غول فناوری کره جنوبی مشکلاتی را که باعث از دست دادن سفارشات اسنپدراگون 8 نسل 2 این شرکت شده بود، برطرف کند.

دون مگوایرمعاون ارشد و مدیر بازاریابی کوالکام، در اجلاس اسنپدراگون که در هاوایی برگزار شد با خبرنگاران دیدار کرد و آینده شرکت خود و همکاری با شرکای سازنده تراشه را توضیح داد. وقتی صحبت از فرآیندهای پیشرفته تولید 3 نانومتری و 2 نانومتری می شود، مگوایر اعلام کرد که کوالکام قصد دارد همکاری با سامسونگ را حفظ کند.

مگوایر وی همچنین در مورد وضعیت فعلی کوالکام اشاره کرد که این شرکت برای تکیه بر یک تولید کننده تراشه بسیار بزرگ است و رویکرد استفاده از فرآیندهای تولید چند شرکتی مشکلات تامین تراشه را کاهش می دهد. علاوه بر این، استفاده از این روش تجاری به کوالکام کمک می کند تا قیمت گذاری بهتری روی محصولات خود ارائه دهد و این همان رویکردی است که اپل نیز از آن پیروی می کند. مدیر بازاریابی کوالکام بیان کرد:

کوالکام برای کار با یک شرکت تولید تراشه بسیار بزرگ است. استراتژی استفاده از چند تولیدکننده تراشه دارای مزایایی برای عرضه است و از نظر قیمت و مقیاس تولید نیز سودمند خواهد بود. به طور خاص، این رویکرد برای گسترش به حوزه های تجاری غیر از گوشی های هوشمند بسیار مناسب است.

مقاله مرتبط:

لیتوگرافی 4 نانومتری سامسونگ از نظر بهره وری انرژی در مقایسه با فناوری 4 نانومتری TSMC در سطح پایین تری قرار داشت، اما غول فناوری کره ای اکنون به فرآیند 3 نانومتری GAA روی آورده است و ادعا می کند که با این فناوری مصرف انرژی و عملکرد آن تا 45 درصد کاهش می یابد. تراشه ها تا 23 درصد نسبت به فناوری قبلی ارتقا خواهند یافت. با این حال، این شرکت هنوز هیچ سفارشی از شرکای تولید گوشی های هوشمند دریافت نکرده است.

سامسونگ تصمیم گرفته است با ساخت نسل دوم فناوری 3 نانومتری GAA، مصرف انرژی را تا 50 درصد کاهش دهد و عملکرد را در مقایسه با معماری 5 نانومتری خود تا 30 درصد افزایش دهد. پیش از این در برخی گزارش ها گفته شده بود که کوالکام نمونه های 3 نانومتری GAA سامسونگ را بررسی کرده و بر اساس آن تصمیمات تجاری خود را اتخاذ خواهد کرد. اگر TSMC در ساخت تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی 3 نانومتری خود با مشکلات بهره وری مواجه شود، احتمالاً در آینده شاهد همکاری کوالکام و سامسونگ خواهیم بود.

در حال حاضر TSMC به سفارشات اسنپدراگون 8 نسل 2 برای کوالکام ادامه می دهد و سال آینده مشخص خواهد شد که این شرکت ها چه برنامه هایی را دنبال خواهند کرد.