سریعترین راه شکایت از فروشگاه اینترنتی (سایت و اینستاگرام)


نکته مهم در مورد ثبت شکایت این است که باید وضعیت دامنه فروشگاه اینترنتی مورد نظر خود را ثبت کنید با توجه به اینکه در این سامانه امکان شکایت از فروشگاه های اینترنتی عضو اتحادیه و همچنین فروشگاه ها را دارید. که عضو این اتحادیه نیستند، باید در نظر داشته باشید که در صورت شکایت از کسب و کاری که عضو اتحادیه است، باید نام وبسایت را انتخاب کرده و شکایت خود را ثبت و ثبت کنید. اما اگر فروشگاه اینترنتی مورد نظر شما عضو اتحادیه نیست، در کادر «وضعیت دامنه» فرم، گزینه «عضو اتحادیه» را انتخاب کرده و سپس در قسمت مربوطه نام دامنه مورد نظر را وارد کنید.

اتحادیه کسب و کار اینترنتی پس از ثبت شکایت، شکایت شما را بررسی و طبق وظایف خود به رفع مشکل می پردازد. اگر این اتحادیه توانایی و صلاحیت حل مشکل و موضوع مورد شکایت شما را نداشته باشد، شکایت را به مراجع ذیصلاح قانونی ارسال می کند تا به آن رسیدگی شود.

4- مراجع قضایی

شکایت از مشاغل اینترنتی در مراجع قضایی مستلزم مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی است. البته در نظر داشته باشید که برای شکایت و پیگیری این موضوع نیاز به ثبت نام در سامانه ثنا دارید که در مطالب قبلی تیرازیس فایل به طور کامل ثبت نام در این سامانه را آموزش داده ایم.

می توانید شکایت خود را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تنظیم و ارسال کنید تا متن شکایت شما به دادسرای جرایم رایانه ای ارسال شود. رسیدگی به جرائم مربوط به تخلفات در حوزه فضای مجازی بر عهده دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 31 تهران است. شکایت شما در این موسسات بررسی می شود و در صورت نیاز به تحقیقات بیشتر، دادسرا موضوع را به پلیس فتا ارجاع می دهد.

5- سازمان تعزیرات حکومتی

یکی دیگر از راه های شکایت از فروشگاه های اینترنتی و غیر اینترنتی شکایت از سازمان تعزیرات حکومتی است. البته شکایت به این سازمان در مواردی از قبیل کم فروشی، گران فروشی، احتکار، اختفاء، کلاهبرداری و امتناع از عرضه کالا و موارد مشابه بر اساس قانون تعزیرات حکومتی قابل انجام است.

همچنین برای ثبت شکایت در این سازمان نیاز است که به صورت حضوری اقدام نمایید. در صورتی که فروشگاه های اینترنتی مرتکب تخلف ذکر شدند، می توانید تخلف را گزارش و از طریق سازمان تعزیرات حکومتی شکایت کنید. البته در نظر داشته باشید که عموماً شکایت از طریق سازمان تعزیرات و مراجع دولتی کمتر توصیه می شود، زیرا پروسه طولانی و زمان بری دارند. بنابراین اقدام از طریق پلیس فتا، سامانه اینماد و اتحادیه مشاغل اینترنتی زودتر به نتیجه می رسد.

بهترین راه برای شکایت از صفحه فروشگاه اینستاگرام

تعداد زیادی از کسب و کارها در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعال هستند و با توجه به تعداد بالای کاربران این شبکه، این فضا را بستری مناسب برای ارائه و فروش خدمات و محصولات خود می دانند. همین موضوع باعث شده تا بخشی از خریدهای آنلاین کاربران از این صفحات فروش انجام شود و البته در بین این صفحات موارد تخلف و اقدامات غیرقانونی نیز به چشم می خورد.

اگر شما هم با این موارد مواجه شدید می توانید از طریق پلیس فتا از این صفحات شکایت کنید. در این سامانه علاوه بر امکان ثبت شکایت از سایت ها که قبلا توضیح دادیم، امکان شکایت از صفحات فروش اینستاگرام را دارید.

ثبت شکایت در سامانه پلیس فتا:

برای شکایت از پلیس فتا علاوه بر امکان گزارش تخلف در سامانه، امکان مراجعه حضوری به مرکز پلیس فتا شهرستان خود را دارید، اما در صورت تمایل به انجام این فرآیند به صورت آنلاین به شما توضیح خواهیم داد. مراحل مرحله به مرحله:

برای ثبت شکایت از طریق مرکز فوریت های پلیس سایبری فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کرده و همانطور که در قسمت شکایات سایت فروش توضیح دادیم، پس از ثبت نام و ورود به سامانه، در قسمت «خدمات الکترونیکی»، گزینه « گزینه ثبت گزارش عمومی». ” انتخاب کنید.

در صفحه جدیدی که برای شما نمایش داده می شود، روی قسمت «گزارش تخلفات شبکه های اجتماعی» کلیک کنید. در صفحه جدید باید فرم پیش روی خود را با اطلاعات مورد نیاز تکمیل کنید. درج استان، شهر، نوع شبکه اجتماعی، آدرس صفحه یا کانال یا گروه متخلف و توضیحات در کادرهای مشخص شده الزامی است.