سرویس جدید فیبر نوری ایرانسل توسط رئیس جمهور افتتاح شد


زارع پور از تلاش های جهادی اپراتورهای فیبر نوری قدردانی می کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم با اشاره به افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص داخلی از 6.4 به 7.5 درصد تا پایان سال گذشته، تاکید کرد: در برنامه هفتم توسعه موضوع اقتصاد دیجیتال یک مسئله کلیدی است. در نظر گرفته شده و دولت تمام ظرفیت های خود را برای این منظور به کار گرفته است.

وی همچنین با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات محور همه کارهای وزارت ارتباطات است، گفت: بر اساس شاخص های تعیین شده پیشرفت راه اندازی این شبکه از 23 درصد در ابتدای دولت به 61 درصد رسیده است. امیدواریم تا پایان سال به 75 درصد برسد. و ما می توانیم این پروژه کلیدی و استراتژیک را تا پایان دولت تکمیل کنیم.

زارع پور با اشاره به بهره برداری از پروژه فیبر نوری منازل و مشاغل، این افتتاح را آغاز مرحله ای تاریخی برای مردم ایران دانست و با بیان اینکه تا زمانی که این زیرساخت ها را نداشته باشیم، صحبت از توسعه بی معنی است. وی تاکید کرد: در حال حاضر هشت اپراتور فیبر نوری در کشور، مشخص کردیم که در این بین علاوه بر اپراتورهایی که قبلا مجوز ارتباطات ثابت را دریافت کرده بودند، به دو اپراتور نیز مجوز همگرایی جدید اعطا کرده ایم. ایرانسل و رایتل و همگی مجدانه کار می کنند که قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه توسعه شبکه فیبر نوری ما را برای ارائه نسل های آینده ارتباطات از جمله 5G آماده می کند، افزود: از امروز سه میلیون نفر تحت پوشش خدمات فیبر نوری قرار می گیرند و مردم عزیزمان نیز می توانند از iranfttx استفاده کنند. پورتال ir.” پیشرفت این پروژه را مشاهده کنید.

تاکید رئیس جمهور بر تشویق رقابت در بخش خصوصی

رئیس جمهور در این مراسم ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات و ابراز قدردانی از خدمات و پروژه های انجام شده، نسبت به برداشتن گام های بلندتر در آینده ابراز امیدواری کرد و تاکید کرد: دنیای امروز دنیای ارتباطات و اطلاعات است و این پدیده ، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد، تمام لایه های زندگی بشر امروزی را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با قدردانی از پیشرفت هایی که تاکنون در زمینه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری صورت گرفته است، بر تلاش برای رسیدن به نقطه مطلوب تاکید کرد و گفت: سازمان های مختلف و بخش خصوصی باید احساس کنند که در این کار و رقابت بین آنها نقش دارند. باید آنها را تشویق کرد یکی از مظاهر حکومت مردمی و کار مردمی این است که کار در دست مردم است و دولت نقش پشتیبان، راهنمایی و نظارت را ایفا می کند.

رئیسی ضمن قدردانی از رشد چشمگیر شاخص های شبکه ملی اطلاعات، با بیان اینکه سرعت این رشد باید افزایش یابد و در عین حال از کیفیت کار کاسته نشود، تاکید کرد: شبکه ملی اطلاعات یکی از زیرساخت های مهم برای هر نوع پیشرفت در کشور است. مقام معظم رهبری نیز همواره تاکید دارند که تکمیل این شبکه زودتر به اتمام برسد.

وی با اشاره به حضور 95 درصدی دستگاه های مختلف در پنجره ملی خدمات هوشمند دولت، اظهار داشت: حداکثر تا یک ماه آینده تمامی دستگاه ها به این سامانه ملحق شوند و حتی یک دستگاه نیز غایب نباشد.

در این مراسم پیش از سخنان وزیر ارتباطات و رئیس جمهور، رئیس سندیکای صنعت مخابرات و مدیرعامل شرکت آسیاتک به نمایندگی از اپراتورهای فیبر نوری به بیان دغدغه ها و مسائل این حوزه پرداختند.

همچنین رئیس جمهور در بدو ورود به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از نمایشگاه دستاوردهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بازدید کرد.