سرمایه گذاری در بیت کوین 204 میلیون دلار برای تسلا هزینه داشت


اسناد ثبت شده در نهادهای نظارتی نشان می دهد که تسلا به دلیل سرمایه گذاری در بیت کوین با ضرر ناپایدار 204 میلیون دلاری در سال 2022 مواجه شده است. البته این خودروساز بزرگ آمریکایی 64 میلیون دلار سود کرد تا زیان خالص ناشی از سرمایه گذاری در بیت کوین به 140 میلیون دلار برسد.

تسلا در سه ماهه اول سال 2021 اعلام کرد که به دلیل اعتقاد به مزایای بیت کوین، 1.5 میلیارد دلار از این ارز دیجیتال خریداری خواهد کرد. تسلا در آن زمان گفت که بیت کوین راهی عالی برای سرمایه گذاری است و نسبت به بانک های سنتی بازده بهتری دارد. مدت کوتاهی پس از سرمایه گذاری اولیه، تسلا 10 درصد از بیت کوین های خریداری شده خود را فروخت و 101 میلیون دلار به جیب زد.

الون ماسکمدیر عامل تسلا در اواخر سه ماهه اول سال 2023 گفت که بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت برای وسایل نقلیه تسلا پذیرفته خواهد شد. در نتیجه این اظهارات ماسک، قیمت بیت کوین به شدت رشد کرد. چند هفته بعد، ماسک و تسلا از تصمیم خود منصرف شدند و دلیل اصلی را مصرف بالای انرژی استخراج بیت کوین عنوان کردند. در پاسخ به این موضوع، قیمت بیت کوین روندی نزولی به خود گرفت.

سال گذشته همزمان با روند نزولی قیمت بیت کوین، تسلا 75 درصد از بیت کوین های خود را فروخت و با سرمایه به دست آمده به سراغ تهیه ارزهای سنتی رفت. این خودروساز آمریکایی امروز حدود 184 میلیون دلار بیت کوین دارد و ممکن است در آینده بیشتر بخرد.

ارزش بازار کریپتو در سال گذشته افت شدیدی را تجربه کرده است. در زمان نگارش این مقاله، هر بیت‌کوین با قیمت 23045 دلار معامله می‌شود که حدود 66 درصد پایین‌تر از بالاترین قیمت خود یعنی 68789 دلار است.

با وجود از دست دادن بیش از نیمی از ارزش خود، تعدادی از کارشناسان همچنان معتقدند که بیت کوین به خوبی حفظ شده و ممکن است به روند صعودی بازگردد.