سردبیر سابق اپ استور: اپل به صنعت بازی اهمیتی نمی دهد


طولانی، به مدت هفت سال به عنوان ویرایشگر بخش بازی های اپ استور کار کرده است و به همین دلیل از استراتژی های اپ استور اپل به خوبی آگاه است. او اخیرا در مصاحبه ای با گاردین اعلام کرد که بخش بازی برای اپل در اولویت نیست.

طولانی او می گوید که انقلاب در زمینه گوشی های هوشمند شروع بسیار خوبی داشت زیرا آیفون و آیپد با ورود به بازار صنعت بازی را متحول کردند. سردبیر سابق اپ استور یادآور شد که در آن زمان اکثر کاربران بازی هایی مانند مسابقه اتومبیل رانی را روی گوشی و تبلت خود نصب کرده بودند و برخی از توسعه دهندگان به سرعت سود قابل توجهی به دست آوردند.

مثلا زک گیج شده است با انتشار بازی SpellTower و آدام سالتسمن با Canabalt، آنها در میان پردرآمدترین پلتفرم فروشگاه App بودند. فروشگاه اپلیکیشن اپل برای برخی از فیلم‌های پرفروش نیز بسیار سودمند بود. عناوینی مانند Angry Birds، Tirple Town و New Star Soccer از جمله بازی هایی هستند که به سرعت در پلتفرم موبایل اپل محبوبیت پیدا کردند.

اما اپل چگونه توانست بازی های موبایل را به ماشین پولساز جدید خود تبدیل کند؟ طولانی می‌گوید این شرکت به‌طور تصادفی یک اکوسیستم جدید برای بازی‌ها ایجاد کرد و از آن زمان تا کنون مانند یک صاحبخانه بر آن نظارت می‌کند. این شرکت تقریباً برای هر خرید درون برنامه ای در بازی ها 30 درصد کمیسیون دریافت می کند، در حالی که هیچ کاری برای کسب چنین سودی انجام نمی دهد.

به گزارش تک اسپات، پدیده بازی های رایگان دنیای بازی را متحول کرده و راه جدیدی را برای توسعه دهندگان فراهم کرده است تا از آن درآمد زیادی کسب کنند. در واقع، توسعه دهندگان در این راه حل به جای انتشار بازی برای پول، از تبلیغات و فروش درون برنامه ای درآمد کسب می کنند. در همین حال طولانی این می گوید که رفتار اپل و سیاست های حریم خصوصی فعلی این شرکت به طور قابل توجهی به مشاغل بازی های موبایل آسیب رسانده است.

تیم کوچکی در اپ استور برنامه‌ها و بازی‌ها را بررسی می‌کنند و آن‌ها را واجد شرایط عرضه یا فروش اعلام می‌کنند. با این حال، واقعیت این است که این اعضای تیم نمی توانند حجم محتوای ارائه شده امروز را کنترل کنند.

طولانی او می گوید اگرچه اپ استور در حال حاضر مملو از اپلیکیشن های جعلی و کپی غیرمجاز برخی بازی ها و برنامه ها است، اما اپل به این موضوع توجه چندانی نمی کند. این شرکت می تواند بخش کوچکی از درآمد چند میلیارد دلاری از کمیسیون بازی را سرمایه گذاری کند تا فروشگاه خود را به مکانی عالی برای یافتن بازی های سرگرم کننده و هیجان انگیز تبدیل کند.

با این حال، سازمان‌های دولتی اخیراً شروع به بررسی دقیق فروشگاه‌های اپلیکیشن موبایل کرده‌اند. اقداماتی که به اپل و گوگل اجازه می دهد نوآوری کنند و در غیر این صورت انحصار و کنترل خود را بر تجارت بازی و اپلیکیشن موبایل از دست بدهند.