سخنگوی وزارت امنیت: واردات تجاری آیفون 14 انجام نمی شود


امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگوی تلویزیونی با اعلام اینکه واردات تجاری گوشی‌های آیفون ۱۴ در دستور کار نیست، خیال همه را بابت واردات مدل جدید گوشی‌های اپل راحت کرد.

قالیباف با بیان اینکه نه تنها واردات رسمی و یا به عبارتی تجاری انجام نمی شود و این گوشی تنها از طریق رویه مسافری می تواند وارد کشور شود، وی همچنین از رجیستر نشدن این گوشی خبر داد و گفت: تاکنون هیچ تصمیم برای ثبت آن گرفته شده است.» است. من هم صحبت کردم و گفتم رجیستری این گوشی در حال انجام است. متأسفانه این را گرفتند و به شکل دیگری از آن استفاده کردند که انگار ثبت شده یا قرار است ثبت شود. در حالی که ما هنوز نمی دانیم قرار است چه اتفاقی بیفتد.”

جالب اینجاست که سخنگوی وزارت امنیت، وزارتی که متولی واردات و صادرات کشور است، نمی‌داند قرار است چه تصمیمی در مورد واردات و فعال‌سازی آیفون 14 گرفته شود و نمی‌داند چه تصمیمی می‌گیرد. قرار است اتفاق بیفتد!

وی در پاسخ به اینکه چه نهادی در این زمینه تصمیم گیری می کند، گفت: یک قسمت مربوط به وزارت حریم خصوصی است اما نهادهای دیگری هم دخیل هستند و باید بررسی شود و تصمیم نهایی گرفته شود.

با این اظهار نظر سخنگوی یکی از نهادهای مسئول و مسئول در زمینه واردات موضوع واردات و رجیستری آیفون، امیدواری به تغییر وضعیت نامشخص حضور این محصول در بازار و امکان استفاده از آن بدون مشکلات خریداران کمتر از قبل شد.

از سوی دیگر احتمال اجرای طرح ممنوعیت واردات آیفون به کشور پیش از تصویب در مجلس نیز به واقعیت نزدیک شد. طرحی که از ابتدای سال 1401 کلید خورد و اکنون پس از گذشت بیش از سه ماه از ورود اولین گوشی های آیفون 14 با حالت مسافری به کشور و فعال نشدن آن ها اجرایی شده است.