سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی در واکنش به احتمال قطعی اینترنت: هیچکس چنین نظری ندارد و اصلا امکان پذیر نیست.


پروژه توسعه شبکه ملی اطلاعات یکی از جدی ترین پروژه هایی است که در دستور کار وزارت ارتباطات دولت سیزدهم قرار گرفته و روز به روز در حال پیشرفت است و بر اساس آخرین آمار ارائه شده توسط زارع پور، «شبکه ملی اطلاعات پیشرفت کرده است. امروز نزدیک به 60 درصد.”

اگرچه ایجاد و راه اندازی چنین شبکه ای در بسیاری از کشورهای جهان پیگیری و انجام شده است، اما در ایران با وجود برخی محدودیت ها در دسترسی به اینترنت و البته برنامه ریزی برای محدودسازی و نظارت هر چه بیشتر فضای مجازی، ارتقا و اجرای این طرح همواره باعث نگرانی کاربران می شود. و برخی از کارشناسان بوده اند.

اکنون که اظهارات و گمانه زنی هایی مبنی بر اتمام پروژه شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال جاری شنیده می شود، در عین حال این نگرانی در جامعه وجود دارد که اتمام این پروژه به معنای پایان دسترسی به اینترنت بین المللی است. . به همین دلیل صحبت هایی در مورد احتمال قطع دسترسی به شبکه جهانی اینترنت و جایگزینی آن با شبکه ملی اطلاعات مطرح شده است.

امیر دوهاریان سخنگوی ملی فضای مجازی این اظهارات را رد کرد و آن را توهم خواند. وی در این خصوص به خبرگزاری مهر گفت: این توهم وجود دارد که شبکه ملی اطلاعات یعنی قطع اینترنت جهانی و بین المللی که ادعایی بی ربط و بی معنی است، این موضوع از سوی ما تکذیب و مردود است، هیچکس چنین چیزی ندارد. یک نظر و اصلا امکان پذیر نیست.

وی معتقد است همزمانی گسترش شبکه ملی اطلاعات با مسدود شدن شبکه های اجتماعی بین المللی در پی حوادث اخیر در کشور این شبهه را تقویت کرده است که شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع ارتباطات جهانی و محدود کردن دسترسی به منابع بین المللی است. در حالی که سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی این دو موضوع را نامرتبط دانسته و گفته است: «مطمئناً خیر».

ما ارتباط خود را با دنیا قطع نمی کنیم

دهاریان هدف از ایجاد و راه اندازی این شبکه را حفظ استقلال کشور و در عین حال حفظ ارتباط با دنیا دانست و اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات در واقع زیرساخت ارتباطی کشور است و هدف آن استقلال کشور و خدمات عمومی و خدمات اساسی است نه با وابستگی به شرکت هایی که هرگز پاسخگو نبوده اند و هیچ اصولی را نمی پذیرند، ما نمی خواهیم با آنها قطع رابطه کنیم، در واقع هدف این است که خودمان این خدمات و ارتباطات را داشته باشیم.»

وی معتقد است که وجود چنین شبکه ای اطلاعات شخصی و همچنین داده های خاص کشور را در داخل مرزها نگه می دارد و به دست کشورهای دیگر نمی رسد: «برخی مسائل مربوط به حریم خصوصی است، یعنی لازم نیست شما با دوست، همکار یا اعضای خانواده یا هر کاربر دیگری صحبت کنید، دیگری در مرحله اول در فضای مجازی به خارج از کشور می رود و سپس به ایران برمی گردد؛ در مورد خدمات نقشه و مکان یاب در کشور نیز اینگونه است، چرا لازم است تمام اطلاعات حمل و نقل و سفر شهروندان ما در کشورهای دیگر را که برخی از آنها متخاصم هستند، ثبت کنید.”

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی همچنین به مضرات ارائه برخی اطلاعات کشور به کشورهای خارجی اشاره کرد و گفت: ده ها سرویس گوگل در ایران از آن طرف مسدود می شود، در واقع هر سرویسی که نقشی در کارآفرینی و توسعه توسط آنها در ایران مسدود می شود، اگر این اتفاق بیفتد، مثلاً در مورد خدمات مکان یاب و فرض کنید تمام خدمات مکان یاب یک شبه توسط یک شرکت خارجی که در این زمینه در کشور تسلط کامل پیدا کرده است مسدود شود. ، چه مشکلاتی در حمل و نقل عمومی و امور روزمره مردم پیش خواهد آمد ما در واقع به دنبال استقلال در این حوزه ها هستیم و قصد داریم با حفظ ارتباطات جهانی امکانات داخلی خود را توسعه دهیم.

به گفته دوهاریان، کاربران در حال حاضر از شبکه ملی اطلاعات استفاده می کنند: استفاده از پیام رسان ها و بسترهای داخلی، برنامه های مربوط به تراکنش های مالی، برگزاری کلاس ها و آموزش های مجازی و … در بستر شبکه ملی اطلاعات در حال انجام است.

کمک به همه دستگاه ها برای توسعه شبکه ملی اطلاعات

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی در بخشی دیگر از این گفتگو به تشریح الزامات توسعه شبکه ملی اطلاعات توسط شورای عالی فضای مجازی در طرح و معماری کلان شبکه ملی اطلاعات پرداخته است.

این الزامات در 15 صفحه تشریح شد که در قطعنامه ای مختصر توضیح داده شد؛ در مرحله بعد سند دیگری به نام طرح جامع و معماری شبکه اطلاعات در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن الزامات این طرح جامع تهیه شد. و سند بسیار مهمی است که در شورای عالی فضای مجازی مطرح شد و تقریباً تمام موضوعات مهم مربوط به معماری است و شبکه ملی اطلاعات و اهداف عملیاتی و سایر مواردی که باید مشخص شود در این سند به طور کامل تصویب شده است.

به گزارش دوهاریان، در این سند بزرگ عمدتاً وظایف سایر دستگاه ها در لایه خدماتی و محتوایی مشخص شده است تا هر سازمانی در راستای شبکه ملی اطلاعات چه اقدامی انجام دهد تا شبکه ملی کارایی لازم را داشته باشد. برای تمامی کسب و کارها، اقشار و کاربران، مورد پسند و بهره برداری قرار می گیرد

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی در ادامه به تشریح وظایف برخی از این دستگاه ها پرداخت و گفت: در سطح خدمات کاربردی مواردی مانند اصلاح امور گمرکی، صادرات و واردات در حمایت از تولیدات داخلی که اقدامات اساسی است. شبکه ملی اطلاعات از جمله وظایف وزارت اقتصاد است و یا حمایت از تشکیل سامانه‌ها و بسترهای بومی در حوزه کشاورزی با استفاده از فناوری‌های روز از جمله اینترنت اشیا و رصد ماهواره‌ای در ظاهر به نظر می‌رسد. عدم ارتباط با شبکه ملی اطلاعات در حالی که یکی از ارکان شبکه و یکی از وظایف جهاد کشاورزی محسوب می شود.

سایر وزارتخانه ها و نهادها نیز در کمک به توسعه و گسترش این شبکه نقش دارند و هدف نهایی از تعیین این نقش ها کمک به شکل گیری شبکه ملی اطلاعات و تقویت آن برای رسیدن به بهره وری واقعی و کمک به این شبکه برای یافتن ارزش واقعی و بیشتر است. در حد شعار نباشد، یعنی به این ترتیب خدمات شبکه ملی اطلاعات فعال می شود.»

به گفته امیر دوهاریان، شبکه ملی اطلاعات به طور کلی در فضای مجازی چهار لایه در نظر گرفته می شود. وی این چهار لایه را اینگونه تشریح کرد: لایه اول زیرساخت ارتباطی کشور که شامل شبکه ارتباطی، مراکز ICT، خدمات نام دامنه، مراکز تبادل ترافیک بین المللی و داخلی و… می شود؛ لایه بعدی مربوط به خدمات شبکه ملی اطلاعات که شامل مراکز داده اختصاصی، مراکز داده عمومی، زیرساخت های ابری، مراکز تبادل پیام و اطلاعات است که همگی در محدوده خدمات شبکه ملی اطلاعات قرار دارند.

دو لایه دیگر این شبکه مربوط به خدمات اپلیکیشن و محتوای قابل فعال سازی و توسعه در شبکه می باشد. دوهاریان با بیان اینکه خدمات میزبانی مراکز داده، سرویس های هوشمند، مخازن و کتابخانه ها و API ها، خدمات پایه مکان و نقشه، پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی، سیستم عامل، ایمیل، اکوسیستم جویشگر، خدمات امنیتی، خدمات پاسخگویی به حوادث از جمله مواردی هستند، گفت: که باید در فعال سازی خدمات شبکه ملی اطلاعات باشد.