ستاره شناسان 25 سیگنال تکراری از اعماق فضا دریافت کرده اند


انفجارهای سریع رادیویی (FRBs)، مانند انفجارهای پرتو گاما (GRBs) و امواج گرانشی (GWs)، یکی از قدرتمندترین و مرموزترین پدیده های نجومی هستند. این رویدادهای گذرا شامل انفجارهایی با انرژی بیشتر در چند میلی ثانیه نسبت به انرژی خورشید در سه روز است. اگرچه اکثر انفجارها فقط چند میلی ثانیه طول می کشند، در برخی از رویدادهای نادر FRB ها تکرار می شوند. اگرچه ستاره شناسان هنوز از علت این رویدادها مطمئن نیستند و نظرات مختلفی در مورد این پدیده وجود دارد، رصدهای اختصاصی و همکاری های بین المللی به طور چشمگیری تعداد رویدادهای کشف شده را افزایش داده است.

رصدخانه CHIME (Canada Hydrogen Intensity Mapping Experiment) یک تلسکوپ رادیویی نسل بعدی است که در رصدخانه اخترفیزیکی رادیویی Dominion (DRAO) در بریتیش کلمبیا، کانادا واقع شده است. این تلسکوپ به لطف میدان دید وسیع و پوشش فرکانس بالا، ابزار مهمی برای کشف FRB ها (بیش از 1000 منبع تا به امروز) است. با استفاده از نوع جدیدی از الگوریتم، همکاری CHIME/FRB شواهدی از بیست و پنج FRB جدید و تکرارشونده در داده‌های CHIME پیدا کرد که بین سال‌های 2019 و 2021 کشف شدند.

FRB ها، علیرغم ماهیت مرموزشان، فراوان هستند و طبق بهترین تخمین ها، این رویدادها هزاران بار در روز به زمین می رسند. هیچ یک از نظریه ها یا مدل های ارائه شده قادر به توضیح کامل ویژگی ها یا منبع این انفجارها نبوده اند. اگرچه برخی علت این انفجارها را ستارگان نوترونی و سیاهچاله ها (به دلیل چگالی انرژی بالای محیط اطرافشان) می دانند، اما برخی دیگر با این طبقه بندی مخالف هستند. به همین دلیل تئوری های دیگری مانند تپ اخترها و مگنتارها تا GRB ها و ارتباطات فرازمینی برای این پدیده ها ذکر شده است.

هدف اولیه CHIME اندازه گیری تاریخچه انبساط جهان از طریق کشف هیدروژن خنثی بود. دقیقاً 370000 سال پس از بیگ بنگ، جهان پر از این گاز بود و تنها فوتون های موجود تابش بیگ بنگ بود که به تابش پس زمینه کیهانی (CMB) معروف بود یا از اتم های هیدروژن خنثی ساطع می شد. به همین دلیل ستاره شناسان و کیهان شناسان این دوره را «عصر تاریک» می نامند که پس از یک میلیارد سال با یونیزه شدن مجدد هیدروژن خنثی در اولین ستارگان و کهکشان ها (عصر یونیزاسیون مجدد) به پایان رسید.