سامسونگ 180 پتنت 5G را به هواوی واگذار کرده است


اخیرا گزارش های متعددی در مورد همکاری سامسونگ و هواوی منتشر شده است. در برخی از این اخبار آمده است که هواوی مجوز استفاده از برخی پتنت های 5G و غیر5G خود را به برخی برندها مانند سامسونگ و اوپو اعطا کرده است. اکنون، گزارش جدیدی از The Elec ادعا می کند که سازنده گوشی گلکسی 98 پتنت آمریکایی خود را طی ماه گذشته به هواوی منتقل کرده است. این گواهی های ثبت اختراع شامل 81 پتنت است که غول فناوری کره جنوبی در سال 2019 به این شرکت چینی واگذار کرده است.به این ترتیب تعداد کل پتنت هایی که سامسونگ به هواوی منتقل کرده است به 179 می رسد.

سامسونگ و هواوی در سال 2019 قراردادی را برای انتقال مجوز دوجانبه امضا کردند تا به اختلاف خود بر سر پتنت پایان دهند. تعداد گواهی های ثبت اختراع که شرکت کره ای به شرکت چینی منتقل کرد احتمالاً ارزش پایان دادن به این اختلافات را داشت. پتنت هایی که سامسونگ به هوآوی اعطا کرده است شامل پتنت های مربوط به مخابرات، شارژ، دوربین، نمایشگر و غیره است. این غول فناوری کره جنوبی همچنین برخی از پتنت های آمریکایی خود را که در کره به ثبت رسیده است به هواوی منتقل کرده است.

زمانی که دو شرکت برای استفاده متقابل از پتنت های یکدیگر قرارداد می بندند، معمولاً یکی از طرفین معامله به دلیل تفاوت در تعداد و کیفیت اختراعات طرفین، مبلغ بیشتری نسبت به دیگری پرداخت می کند. شیائومی و مایکروسافت نیز در سال 2016 یک قرارداد مجوز متقابل مشابه امضا کردند که احتمالاً شیائومی به دلیل داشتن پتنت کمتر، هزینه بیشتری را پرداخت کرده است.

اختلافات هواوی و سامسونگ بر سر پتنت ها

اختلافات پتنت بین سامسونگ و هواوی شامل پتنت های مربوط به مخابرات می شود و این شرکت چینی پتنت های بیشتری در این زمینه دارد. غول فناوری کره ای همچنین احتمالاً برخی از پتنت های خود را به هواوی واگذار خواهد کرد زیرا معامله بین این دو برند عمدتاً پتنت های 5G را پوشش می دهد. به عبارت دیگر سامسونگ نسبت به هواوی اختراعات کمتری در این زمینه دارد. با توجه به تحریم های سنگین آمریکا علیه هوآوی و کاهش چشمگیر درآمد این شرکت به ویژه در بازار گوشی های هوشمند، تمرکز خود را به کسب درآمد از فروش مجوزهای پتنت خود معطوف کرده است. به گفته Gizmodo، درآمد این شرکت از صدور مجوز برای پتنت هایی که در اختیار دارد در حال افزایش است.

ابتدا، هواوی قراردادی را با شرکت ارتباطات موبایل گوانگدونگ Oppo برای استفاده متقابل از پتنت های جهانی در زمینه استانداردهای 5G امضا کرد. این شرکت سپس قرارداد دیگری با سامسونگ برای استفاده متقابل از پتنت های ضروری 5G منعقد کرد.

قراردادهای مجوز متقابل پتنت معمولاً به دو یا چند شرکت بزرگ اطلاق می شود که می توانند تحت شرایط خاصی مجوز ثبت اختراع یکدیگر را صادر کنند. مجوز متقابل پتنت نشان دهنده احترام طرفین به حقوق مالکیت معنوی است. این اقدام همچنین هزینه های استفاده از پتنت ها را کاهش می دهد و برای ارتقای مبادلات فنی و تحقیق و توسعه مفید است و در نهایت می تواند به ساخت محصولات بهتر کمک کند.