سامسونگ و اپل کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کنند


به گفته شرکت تحقیقاتی Counterpoint، پایداری تلفن های هوشمند در حال رسیدن به ارتفاعات جدیدی است و اپل و سامسونگ در نوآوری پایدار پیشتاز هستند. این گزارش با عنوان «تلفن‌های هوشمند و اقتصاد دایره‌ای و ساختن آینده‌ای پایدار»، پنج تولیدکننده برتر OEM گوشی‌های هوشمند را بر اساس تلاش‌هایشان برای کاهش تأثیر آن‌ها بر محیط‌زیست با استفاده مجدد از مواد و دستگاه‌های بازیافت و به حداقل رساندن ضایعات در طول چرخه عمر گوشی‌های هوشمند رتبه‌بندی می‌کند. از طراحی و تولید تا مصرف انرژی را ارزیابی می کند.

اپل و سامسونگ در پایداری گوشی های هوشمند پیشرو هستند

این گزارش چشم انداز و رویکرد کلی هر سازنده به پایداری را ارزیابی می کند. به نظر می رسد چشم انداز اپل نسبت به رقبای خود واضح تر است. با این حال، هر یک از تولیدکنندگان برتر در سه مرحله اصلی اقتصاد دایره ای گوشی های هوشمند عملکرد متفاوتی دارند: تولید، مصرف و بازیافت.

از نظر تولید، تولیدکنندگان در فرآیندهای تولید خود بر اجزای سازگار با محیط زیست و مکانیسم های بسته بندی و صرفه جویی در مصرف آب تمرکز کرده اند. برندهایی مانند سامسونگ، اپل و اوپو نیز فروشندگان خود را به رعایت قوانین زیست محیطی تشویق کرده اند. با این حال درآمد و سود همچنان هدف اصلی این شرکت هاست.

از نظر مصرف، تولیدکنندگان باید بین تمایل به ایجاد انگیزه در مصرف کنندگان برای ارتقا به دستگاه های جدیدتر و پیشرفته تر و نیاز به حفاظت از محیط زیست تعادل ایجاد کنند. سازندگان چینی مانند Oppo، Xiaomi و Vivo در تلاش هستند تا عمر باتری و بهره وری انرژی را بهبود بخشند. اپل از نظر دوام و نوآوری و سامسونگ از نظر تعمیر و بهره وری انرژی و شبکه های پس از فروش برتر هستند.

وقتی صحبت از بازیافت به میان می آید، سازندگان نقش مهمی در بازیابی یا تعمیر گوشی های هوشمند خود پس از پایان عمر مفید آن ها ایفا می کنند. هدف اصلی کاهش زباله های الکترونیکی است. بازار جهانی محصولات بازسازی شده (محصولی که پس از عیب یابی و تعمیر مجدد بسته بندی شده و به بازار عرضه می شود) در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. اما اقدامات تولیدکنندگان در زمینه بهبود و نوسازی و کاهش ضایعات الکترونیکی محدود است.

به طور کلی، در حالی که اپل و سامسونگ از نظر ابتکارات پایداری پیشتاز هستند، تلاش‌های همه تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند در مقایسه با حجم گوشی‌های هوشمند جدیدی که هر سال عرضه می‌شوند کمرنگ است. برای ایجاد تفاوت واقعی در مبارزه با زباله های الکترونیکی و سایر مسائل زیست محیطی، تولیدکنندگان باید برای تشویق استفاده مجدد و بازیافت گوشی های هوشمند و اولویت دادن به پایداری در تمام مراحل چرخه عمر دستگاه، اقدامات بیشتری انجام دهند.