سامسونگ با انویدیا و کوالکام برای تولید تراشه 3 نانومتری به توافق رسید


طبق گزارش کره اکونومیک دیلی، سامسونگ الکترونیکس قصد دارد با استفاده از لیتوگرافی پیشرفته 3 نانومتری، تراشه هایی را برای شرکت هایی مانند Nvidia، Qualcomm، Baidu و IBM تولید کند.

به گفته منابع آگاه، سامسونگ به طور مشترک روند توسعه را با “5 تا 6 مشتری Fabless” برای تولید انبوه تراشه های پیشرفته جدید از اوایل سال 2024 به بعد پیش می برد. Fabless به شرکت هایی اطلاق می شود که طراحی تراشه خود را انجام می دهند اما کارخانه اختصاصی برای تولید ندارند و باید با شرکت هایی مانند سامسونگ و TSMC همکاری کنند.

ظاهرا سامسونگ قصد دارد از لیتوگرافی 3 نانومتری برای تولید پردازنده گرافیکی برای انویدیا، پردازنده مرکزی برای IBM، پردازنده موبایل برای کوالکام و تراشه هوش مصنوعی برای بایدو استفاده کند. منابع آگاه گفته اند که لیتوگرافی 3 نانومتری و نیاز به تنوع زنجیره تامین، دلیل اصلی همکاری گسترده چهار شرکت مورد بحث با سامسونگ است.

ناظران بازار می گویند که سامسونگ امیدوار است از طریق لیتوگرافی اختصاصی 3 نانومتری، از بزرگترین رقیب خود، TSMC، در زمینه تولید تراشه های قراردادی پیشی بگیرد. سامسونگ برترین سازنده تراشه های حافظه در جهان است، اما در تولید قراردادی بسیار عقب تر از TSMC است. TSMC که مشتریان بزرگی مانند اپل دارد، بیش از نیمی از کل بازار تراشه ها را کنترل می کند.

در ماه های اخیر سامسونگ و TSMC سخت تلاش کرده اند تا تولید تراشه های مبتنی بر لیتوگرافی 3 نانومتری را در سریع ترین زمان ممکن به حجم مورد نظر برسانند. لیتوگرافی سه نانومتری در حال حاضر پیشرفته ترین لیتوگرافی در جهان است و امکان تولید تراشه هایی را فراهم می کند که ترانزیستورهای بیشتری نسبت به نسل قبل داشته باشند، قدرتمندتر باشند و انرژی کمتری مصرف کنند. سامسونگ تولید تراشه های 3 نانومتری را ماه ها قبل از TSMC آغاز کرد.

در فرآیند تولید تراشه، نانومتر به اندازه مدار ترانزیستورهایی اطلاق می شود که می توانند روی یک تراشه در کنار هم قرار گیرند. هر چه عدد در واحد نانومتر کمتر باشد، لیتوگرافی پیشرفته تر است و با پیشرفت لیتوگرافی نه تنها سرعت پردازش افزایش می یابد، بلکه مصرف انرژی نیز کاهش می یابد.

مقالات مرتبط:

سامسونگ می گوید لیتوگرافی سه نانومتری این شرکت تا 23 درصد قدرت بیشتری به تراشه تزریق می کند و مصرف انرژی آن را تا 45 درصد در مقایسه با لیتوگرافی پنج نانومتری کاهش می دهد. سامسونگ گفته است که لیتوگرافی پیشرفته 2 نانومتری GAA را تا سال 2025 تجاری خواهد کرد. این شرکت کره ای در تلاش است تا سال 2030 به برترین شرکت در صنعت تراشه تبدیل شود.

در همان زمان، TSMC نیز سرمایه گذاری زیادی در صنعت تراشه انجام می دهد. این شرکت هفته گذشته اعلام کرد که یک کارخانه بزرگ در ایالت آریزونا برای تولید تراشه های 3 و 5 نانومتری خواهد ساخت.

تحلیلگران می گویند افزایش تنش ها بین ایالات متحده و چین باعث شده است که شرکت های بی فابل توجه بیشتری به تنوع بخشیدن به زنجیره تامین خود داشته باشند. تعدادی از این شرکت ها در حال کاهش وابستگی به تولیدکنندگان تایوانی هستند و به دنبال تامین کننده دوم و سوم خود در کشورهای دیگر مانند کره جنوبی هستند.

سامسونگ پنج کارخانه برای ساخت قراردادی تراشه دارد که سه تای آنها در کره و دو کارخانه در ایالات متحده فعالیت می کنند.